I když si mě autorka naplno získala knihou Pod dohledem, nejprve jsem se setkala s knihou Beze svědků, která se mi do paměti nijak významně nevryla. Svou druhou knihou Pod dohledem však autorka nastavila laťku velmi vysoko. Nakonec Rodina z podkroví předčila obě předchozí. Wow!

Nejprve bych ráda zmínila, že jsem Rodinu z podkroví četla společně s kamarádkou Mončou, se kterou jsme si sdělovaly dojmy, probíraly jsme další možné scénáře a zejména se snažily odhalit pravdu, což bylo takřka nemožné!

Brilantní, temné, znepokojivé. B. A. Paris

Ještě bych chtěla zmínit jednu věc týkající se obálky. Nejprve jsem záviděla slovenským čtenářům jejich slovenskou obálku, která se mi zdála mnohem hezčí, ale po dočtení se mi k příběhu rozhodně hodí více ta česká. Vše podstatné se totiž odehrává uvnitř domu a obálka onu důležitost skvěle vystihuje.

Rozhodně si dejte pozor, koho si pustíte domů. Uběhne týden, dva a najednou zjistíte, že ten člověk nikdy neodešel. Navíc převzal moc nejen nad vámi, ale nad celým domem…

Děj se odehrává v honosném domě stojícím v módní čtvrti Chelsea v Londýně, ve kterém jsou nalezena tři mrtvá těla a v patře nad nimi objeveno spokojené miminko broukající si v postýlce. Tento dům má totiž svou temnou historii, ale to ještě předbíhám. Je pravda, že anotace příliš mnoho neprozrazuje, což je dle mého názoru jedině dobře, někdy totiž prozradí zbytečně mnoho.

Jakmile Libby dovrší věku 25 let, přijde jí dopis, v němž jí je odkázán obrovský dům stojící ve významné čtvrti v Londýně. Nyní je již dlouhá léta opuštěn a chátrá a Libby trápí jediná otázka – zda si dům nechat či ho případně prodat. Historie domu zní tajuplně až děsivě, a tak se rozhodne nejprve jeho historii odkrýt. Spolu s novinářem Millerem se pouští do pátrání po svých kořenech.

V další dějové lince sledujeme Lucy, jak se protlouká životem spolu se dvěma dětmi. Vypravěčem celého příběhu je však jedenáctiletý Henry, který retrospektivně odhaluje svoje a sestřino dětství. To totiž pokřivila návštěva, která už nikdy neodešla. Ne nadarmo se říká, že správná návštěva ví, kdy má odejít.

Autorka opět znamenitě rozehrála hru se čtenářovou fantazií, která už od prvních stránek běží na plné obrátky. Záhadný dům, v němž byla nalezena tři těla zemřelá za záhadných okolností – už jen toto samo o sobě mi nasadilo brouka do hlavy.

Tento znepokojivý psychothriller má vše, co od takového žánru můžete čekat – zajímavou zápletku, zvraty, nad nimiž vám zůstává rozum stát, překvapivé momenty i situace – a věřte, že vaše možné scénáře, kdo, kdy, kde, jak a co, dostanou pořádně na frak. Otázky, na které budete chtít nalézt co nejdříve odpověď, vám v odhalujícím momentě nahradí dvě další. Kdo jsou vlastně lidé, kteří žili v šedesátých a sedmdesátých letech ve čtvrti Chelsea? Odpovědi vám dá jedině kniha sama.

Na konci mi spadla brada a pusa zůstala dokořán – toto dílo je místy zvrhlé, znepokojivé a šokující. To však nemíním jako výtku, spíše naopak.

Obdivuji autorčinu fantazii i schopnost dát nápadu jasné obrysy a děj propracovat tak, aby dával smysl a měl navíc čtivou formu. Kniha se opravdu velmi těžce odkládala, pochybnosti vámi zmítaly a bylo těžké se od příběhu odpoutat. Rozlousknout tento oříšek nebylo snadné, ale nakonec se povedlo. Na samém konci vám vyvstane na mysl ještě jedna otázka – kdo byl vlastně nakonec ten zlý?

Tuto knihu si vychutnají především milovníci temných psychothrillerů, obdivovatelé propracovaných zápletek a fanoušci tajuplných domů s tíživou atmosférou.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je 2.png.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Markétě Havlové z nakladatelství Grada. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete zde.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Lisa Jewell

překlad: Milan Lžička

originální název: The Family Upstairs (2019)

rok vydání: 2021

nakladatelství: Grada

značka: Cosmopolis

počet stran: 376

ANOTACE