Před pár lety, kdy v češtině vyšla Trhlina a já ji jedním dechem přečetla, se Jozef Karika zařadil mezi mé oblíbené autory. Následně jsem četla Strach i Tmu, a když vyšla Smršť, opět jsem neodolala a knihu si pořídila.

Hlavní hrdina a zároveň vypravěč tohoto děsivého příběhu najde na opuštěném odpočívadle autokameru. Po delším váhání ji vezme domů, kde ji zprovozní. Je na ni zaznamenána zpočátku klidná jízda dvou rybářů, kteří krátce poté, co minou stařenku v černých šatech, diametrálně změní styl jízdy a zdá se, že před něčím ujíždějí. Nahrávka končí v místě, kdy kameru jeden z osádky auta vyhodí ven. Vypravěči to nedá spát a spolu s kamarádkou Ninou a jejím přítelem Gabem se pouští do pátrání. Děj této knihy se odehrává na slovensko-polském pohraničí, kde často fouká tzv. halný vítr, fenomén, který je dobře popsaný a zdokumentovaný. Když udeří, stoupá počet násilností, nehod, vražd i sebevražd. Hlavní hrdinové mají před sebou těžkého soupeře…

Ráda se bojím a s knihou od pana autora se nemusím strachovat, že by se mi snad toto přání nesplnilo. V rámci bezpečnosti a zachování duševního zdraví jsem knihu četla pouze za bílého dne a myslím, že jsem dobře udělala, protože i tak mě při čtení mrazilo. Začátek je hodně podobný Trhlině, což mě rozhodně potěšilo, stejně tak charakter hlavního hrdiny. Žádné výrazné sympatie zde u postav nehledejte. Neoblíbila jsem si nikoho, a to ani vypravěče, záchranářku Ninu nebo jejího přítele policistu Gabea. Jejich pozvolné hádky se stránku od stránky stupňovaly a vypravěč bohužel nezůstal stranou. Poté, co v autě minou stařenku v pohřebních šatech, se jejich jízda radikálně změní. Obdivuji autora, že umí vytvořit tísnivou atmosféru, která s každou další stránkou houstne. Velká část děje se odehrává v uzavřeném autě, odkud není úniku nejen před démonickým přízrakem, který, když zastavíte, je vám blíž a blíž, ale ani před sebou samým. Napětí stoupá i mezi posádkou auta a spěje k vyhrocení. Líbí se mi, že se autor ničeho nebojí a ani s postavami se příliš nepáře. Jejich osud je v jistou chvíli zpečetěn, což nejspíš i samy tuší. Očekávání, jak příběh skončí, je veliké, o to větší pak může nastat zklamání. Pokud jste však do jisté míry filozoficky zaměřený člověk, závěr vás může naopak velmi mile překvapit. Rozhodně je nad čím přemýšlet.

Jak jste na tom s knihami od Jozefa Kariky vy?

Četli jste Trhlinu nebo viděli film?

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Jozef Karika

překlad: Jiří Popiolek

originální název: Smršť (2020)

nakladatelství: Argo

rok vydání: 2021

počet stran: 192

ANOTACE