Autora Michaela Robothama jsem si oblíbila především jeho sérií s klinickým psychologem Joem O’Loughlinem, kterou mám kompletně přečtenou. Když mi Knihcentrum.cz nabídlo autorovu novinku k recenzi, vůbec jsem neváhala.

Před šesti lety je nalezena v tajné místnosti špinavá a na kost vyzáblá dívka. Byla svědkem příšerného zločinu a jen tím, že se ukryla, nejspíš přežila. Odmítá komukoliv říct, jak se jmenuje, odkud pochází nebo kolik jí je let. Všichni ji pak budou znát pod přezdívkou Andělská tvář.

Nyní žije v dětském domově s ostrahou s novým jménem Evie Cormacová. Zde se s ní seznámí forenzní psycholog Cyrus Haven, kterého její příběh upoutá. Evie si podá k soudu žádost o přiznání plnoletosti a propuštění a Cyrus má rozhodnout, zda je připravená na život na svobodě. Evie ho fascinuje, dokáže totiž podle výrazu obličeje poznat, kdo lže a kdo ne. Bohužel v jejím okolí lže snad úplně každý.

Ve stejné době Cyruse přivolají k brutální vraždě patnáctileté Jodie Sheehanové, která zemřela na lesní pěšině nedaleko od domova. Postupně na povrch vyplouvá šokující pozadí…

První díl nové série s forenzním psychologem Cyrusem Havenem je více než slibný. Od prvních stránek jsem byla lapena v příběhu, který vypráví současně dvě hlavní postavy – na jedné straně psycholog Cyrus Haven a na druhé Andělská tvář. Čtenář tak může nahlédnout do hlavy oběma postavám, ty jsou navíc velmi dobře charakterově vykresleny.

Co nutí mladou dívku nepřiznat svůj původ? Chrání sama sebe nebo někoho jiného? Nebo je to úplně jinak? Líbil se mi posun v chování Evie, která se postupem času proměnila v sympatickou dívku, na níž jsem se na začátku knihy dívala úplně jinak.

S Cyrusem se život rovněž nemazlil. V dětství přišel o celou svou rodinu a následky ho provázejí doteď. Stal se psychologem, což se odráží i v jeho chování. Často nad věcmi přemýšlí a nedělá ukvapené závěry.

U autora jsme zvyklí na obsáhlejší příběhy a zde tomu není jinak. Nemusíte se však bát, jakmile se do příběhu ponoříte, jen tak vás nepustí. Hlavními znaky jsou vysoká čtivost, ale zejména zběsilé tempo příběhu, které zajišťují zejména svižné a dobře napsané dialogy především mezi Cyrusem a Andělskou tváří.

V pozadí nezůstává ani vyšetřování smrti mladé nadějné krasobruslařky, které vede vrchní detektiv inspektorka Lenny Parvelová, k níž má Cyrus celkem blízký vztah. Na první pohled ukázkově vzorná studentka skrývala nejedno tajemství. Na čtenáře čekají překvapivé zvraty a odhalení temných rodinných tajemství.

Pokud hledáte originálně napsaný psychothriller s napínavými scénami a s velmi dobře napsanými postavami, rozhodně si tento nenechte ujít. Pro milovníky thrillerů se jedná o povinnost! Už teď se nemůžu dočkat pokračování, protože všechny otázky zdaleka nebyly zodpovězeny.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Ivě Kulihové z knižního portálu Knihcentrum. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde, a to i v elektronické podobě.

autor: Michael Robotham

překlad: Martina Williams Buchlová

originální název: Good Girl Bad Girl (2019)

nakladatelství: MOBA

rok vydání: 2021

počet stran: 464

ANOTACE