Vybrat si k recenzi knihu, jejíž žánr mi není úplně blízký, byl docela risk. Tato kniha mě však něčím zaujala na první pohled a jsem velmi ráda, že jsem si ji vybrala k přečtení.


Lady Evelyn Herbertová, krásná a oblíbená dcera lorda Carnarvona, se měla především výhodně vdát. Ona však toužila po něčem jiném. Opustila svět bálů a sňatků z rozumu a spolu s otcem se vydala do egyptské pouště v naději, že se stane archeoložkou a bude pracovat po boku Howarda Cartera. Ten sen se jí splnil.
Egypt jí jednu lásku dal a o druhou ji připravil. První byl její budoucí muž, druhou milovaný otec. V roce 1922 tam prožila podle vlastních slov „nejskvělejší okamžik v životě“, když jako první vstoupila do čerstvě objevené Tutanchamonovy hrobky. Její život však od onoho okamžiku nabral temnější směr. Série tragédií v jejím okolí, která následovala, ji nezlomila, dala ovšem vzniknout mýtu o faraonově kletbě, který ji v různých podobách provázel po celý život.
Zestárlá Eve se po mrtvici v roce 1972 rozpomíná na události svého mládí. Částečně jí v tom pomáhá i egyptská archeoložka pátrající po osudu artefaktů z Tutanchamonovy hrobky. Co když ale její otázky nejsou tak nevinné, jak se zdají? Dokáže milující manžel chránit Eve až do konce?


Lady Evelyn Herbertová je mladá dívka plná života. Její matka doufá, že se dobře vdá, ale Eve miluje archeologii a s jejím otcem, egyptologem Georgem Herbertem, který sponzoruje Howarda Cartera, významného objevitele největších archeologických nálezů, je spojuje stejná vášeň. Eve se zamiluje do tajemného Brograva a než stanou spolu před oltářem, budou muset překonat nejednu překážku. Mezitím Eve s otcem a Howardem Carterem poprvé vstoupili do Tutanchamonovy hrobky a učinili jeden z nejvýznamnějších archeologických nálezů. 

Příběh však začíná v roce 1972, kdy se sedmdesátiletá Eve zotavuje z další prodělané mrtvice. Z předchozích mozkových příhod se vždy zotavila, ale tentokrát to nevypadá vůbec dobře. Brograve se o svou milovanou manželku stará, ale vidí, že paměť Eve neslouží tak, jak by měla. Jednoho dne se s nimi spojí archeoložka Ana Mansourová, která pátrá po ztracených artefaktech z Tutamchamonovy hrobky a požádá Eve o pomoc. Ta se vrací do minulosti a po střípkách skládá svůj životní příběh.

Děj se odehrává ve dvou časových rovinách. V jedné se autorka věnuje archeologii a jednomu z největších objevů světa. Ač se jedná o historickou fikci, autorka si velmi pečlivě nastudovala tehdejší reálie a vy se spolu s Eve ocitáte u hrobky Tutanchamona mezi prvními. Prožíváte s ní její euforii, ale také strach z dávné Tutanchamonovy kletby, která podle pověsti stihne každého, kdo narušil Tutanchamonův věčný odpočinek. Po úmrtích, která se krátce po objevu odehrála, je strach z kletby mnohem skutečnější. 

Autorka napsala velmi barvitý dobrodružný příběh opředený tajemstvím s lehkou dávkou romantiky. Lásku, kterou prožívá Eve a Brograve po celý život, autorka popsala s citem a velmi uvěřitelně. Kniha se od prvních stránek čte sama a i přesto, že se nejedná o žánr, který bych vyhledávala, přečetla jsem ji jedním dechem. Tajemství ukrytá v příběhu vyplouvají na povrch a vy s napětím otáčíte stránku za stránkou. Životní příběh velké lásky odehrávající se na pozadí největších archeologických objevů tehdejší doby završí dojemný závěr, který vás překvapí. Autorka má skvělý vypravěčský talent a já se s nadšením brzy pustím do její další knihy Jackie a Maria. 

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Báře Mikešové z nakladatelství Grada. Pokud Vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde, a to i v elektronické verzi.

autor: Gill Paul, originální název: The Collector’s Daughter (2021), překlad: Dana Podzimková, nakladatelství: Metafora, rok vydání: 2022, počet stran: 320