Kniha mě zaujala svým zajímavým námětem – infekční nemoc projevující se spánkem, ale ne ledajakým! Spící vykazují intenzivní mozkovou aktivitu – něco se jim zdá!

Děj se odehrává v univerzitním městečku Santa Lora v jižní Kalifornii. Studentka prvního ročníku s námahou dojde do svého pokoje, usne a už se nevzbudí. Poté usne další dívka a pak další. Na městečko je uvalena karanténa a mezi lidmi se šíří panika.

Autorka rozehrála hned několik osobních příběhů – čtenář může sledovat studentku prvního ročníku univerzity Mei, o níž si dělá starost její matka, sestry Saru a Libby, jejichž otec se připravuje na světovou apokalypsu, psychiatričku Catherine Cohenovou, Bena a Annie s novorozenou dcerkou Grace a nakonec nesmím zapomenout na dívku, která sice záhy usne a čtenář nemá velkou šanci ji příliš poznat, přesto je pro příběh důležitá – její tělo prochází velkou změnou a přípravou na vznik nového života.

Tato „spavá nemoc“, jak ji novináři začnou říkat, je novou a dosud nepoznanou nemocí, u níž nikdo neví, co ji způsobuje. Když se člověk nakazí a usne sám a nikdo o něm neví, není mu pomoci. Příčinou smrti bývá dehydratace. Proto všichni nemocní musí být napojeni na kapačky a sledováni přístroji. Ty právě odhalí silnou mozkovou činnost, která je typická pro snění. O čem mohou nemocní snít?

Každý z hlavních hrdinů se s nemocí různým způsobem setká a bude jen na nich, jak se s novou situací vypořádají. Strach však bude společný všem.

Začátek knihy byl velice zvláštní, a to především autorčiným stylem vyprávění. Měla jsem při něm pocit, jako kdyby děj popisoval neznámý vypravěč retrospektivně, který se o konkrétních postavách a situacích dozvěděl od třetí osoby. Lépe to neumím popsat. Později si na toto vyprávění zvyknete a vezmete jej za své.

Děj na vás bude působit depresivně – neznámá nemoc, vysoce nakažlivá, jejíž příčina je nejasná. Podobných knih je najednou jako hub po dešti a možná si už od nich dám chvíli pokoj. Na současnou situaci to moc nepřidá a náladu vám tato kniha rozhodně nezvedne.

Jedná se o znepokojivé čtení, které vám může způsobit, jak tvrdí obálka, nespavost. Nad dějem budete určitě nějakou dobu přemýšlet.

V závěru vás může zklamat, že se nedozvíte to nejdůležitější, to, na co jste celou dobu čekali. Konec sice odkryje realitu od snění, ale způsobem, který nejspíš nebudete vůbec čekat. Na konci budete mít víc otázek než odpovědí, což bylo nejspíš úmyslem autorky. Padne na vás smutek a pocit prázdnoty, počítejte i se vztekem.

Autorka rozhodně však napsala originálně pojatou knihu, kterou jste určitě ještě nečetli. Doporučuji.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji e-shopu Knihy Dobrovský, jenž knihu Snílci vydal pod značkou Fobos. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Karen Thompson Walker

překlad: Hana Ferstl

originální název: The Dreamers (2019)

nakladatelství: Dobrovský s.r.o.

edice: Fobos

rok vydání: 2020

počet stran: 320

ANOTACE