Když mě sám autor oslovil s nabídkou, zda bych si přečetla jeho nový dobrodružný příběh pro děti, neváhala jsem. Byla jsem zvědavá, jak mě osloví kniha určená pro nebojácné čtenáře od 11 let.

Na Zemi se už po mnoho let děje jedna velice podivná věc – v den osmých narozenin zmizí z povrchu zemského každý chlapec, až tedy na pár výjimek. Většinou se jedná o chlapce s různým postižením, např. ochrnutím či autismem. Na Zemi však zůstal i dvanáctiletý Petr, hlavní hrdina, který má extrémně citlivé oči chráněné silnými černými brýlemi. Ty mu jednoho dne pomohou vidět, jak mu unáší brášku Martina, který právě dovršil osmý rok. Při únosu uvidí monstra a jeho oči mu pomohou nalézt cestu do temného světa. Je evidentní, že ve vesmíru nejsme sami. Kdo je Nepřítel, co chystá a proč to vlastně dělá? A povede se Petrovi vyhrát nejtěžší boj jeho života?

Tento dobrodružný sci-fi příběh je určený zejména pro chlapce od 11 let, ale myslím si, že kniha osloví i dospělé čtenáře obojího pohlaví.

Děj je rozdělen na 80 velmi krátkých kapitol, které mají za cíl jediné – pohánět vás při četbě vpřed. A ono to vážně působí!

Zajímavostí jsou výtečné ilustrace Jakuba Cenkla, které perfektně dokreslují celý příběh a kniha je díky nim atraktivnější pro dětské čtenáře.

Autor tento děj rozehrál velmi dobře. První stránky mě přikovaly k ději a nemohla jsem se odtrhnout. Vypravěčem je dvanáctiletý Petr, který musí nosit speciální brýle, protože má extrémně citlivé oči. Nechápe, že se všichni již vzdali – nikdo nehledá ztracené chlapce a všichni jsou s osudem snad smířeni. Atmosféra u něj doma je napjatá, jeho mladší bráška bude mít brzy narozeniny a všichni ví, co to pro něj znamená.

Začátek byl dle mého názoru výborný. Tajemný i trochu strašidelný a působil depresivně z událostí, které jsou na Zemi nevyhnutelné.

V další části se přenášíme do nového, neprozkoumaného světa, v němž se ocitne Petr úplně sám. A není to lehký vstup, ihned se musí chránit a bránit a čelit příšerám, které ho obklopují. Nepřátel je mnoho, ale na jeho dobrodružné cestě potká i přátele, bez kterých by velký úkol, jenž je mu předurčen, sám nezvládl.

Celkový popis příšer a neznámého světa autor vykreslil velmi dobře. Děj je díky tomu dost ponurý a někdy i strašidelný. Já jsem se osobně tedy nebála, ale kdoví, jak to budou mít menší čtenáři. U nich fantazie přece pracuje jen trochu jinak.

V knize nechybí ani mnoho akčních scén, které malí čtenáři opět ocení. O napínavé scény tak není nouze, stejně jako o různé vesmírné technologie, sloužící k přelstění Nepřítele.

V druhé polovině na mě kniha působila zdlouhavě. Svůj vliv na pomalejší čtení mělo i velké množství postav, k nimž jsem si neuměla najít cestu. Možná proto, že se jednalo o kluky a obecně mi klučičí svět není moc blízký.

I přesto se však jedná o výborné dobrodružné sci-fi čtení vhodné spíše pro kluky okolo deseti let. Nečekejte však žádnou pohádku – ale spíše temnější příběh zabalen do sci-fi žánru, který má svá pravidla a uspořádání. Nervy drásající souboje a vypjaté scény jsou každodenním chlebem a zastavíte se až v samém závěru. Konec byl na můj vkus moc rychlý a useknutý, postrádala jsem ještě pár stránek navíc. Přesto hodnotím nadprůměrně.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji autorovi knihy Václavu Dvořákovi. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde.

autor: Václav Dvořák

ilustrace: Jakub Cenkl

vydal: Václav Dvořák – vlastním nákladem

rok vydání: 2020

počet stran: 296

ANOTACE