Odložené případy mě vždy lákaly – pátrání v minulosti, znovuotevírání starých ran, vychladlé stopy, znovuvyslýchání svědků apod. Když mi tedy Knihcentrum.cz nabídlo tuto knihu k recenzi, neváhala jsem ani na okamžik. Od švédské krimi jsem si slibovala velmi mnoho. Jak jsem knihu nakonec hodnotila?

V Malmö se opět objevil vrah, který znásilňuje ženy přímo v jejich domovech. Nápadná podobnost některých faktů ukazuje na dlouho hledaného dánského vraha z Valby, který se na několik let odmlčet a nyní to vypadá, že zase udeřil. Pomoc při pátrání přijme slavný dánský expert na profilování zločinců Carsten Morris a připojí se tak ke švédskému týmu pod vedením inspektorky Tess Hjalmarssonové a její parťačky Marie Erlingové. Zároveň se snaží vyřešit 16 let starý případ, kdy v jižním Švédsku zmizela mladá dívka. Případ nebyl nikdy vyřešen a dívka se nenašla. Tess slíbila matce dívky, že bude mít hrob, kam chodit dívku navštěvovat. Nejedná se však o příliš závazný slib? Nové důkazy ukážou na spojitost mezi vrahem z Valby a zmizelou dívkou. Co tyto případy spojuje?

Nezvěstná je prvním dílem z plánované série Odložených případů, jejichž autorkou je expertka na odložené případy a zkušená reportérka Tina Frennstedt. Autorka se zabývá zejména nevysvětlenými zločiny, čímž její romány působí autenticky.

Prolog vás ihned vtáhne. Napínavý, mrazivý, připadáte si, jako kdybyste se ocitli na místě postavy, která se brzy ocitne v ohrožení. Ani se nenadáte a prvních padesát stran budete mít za sebou. Postupné a nenásilné seznamování s hlavními vyšetřovatelkami vás zaujme a stejně tak i dávný případ zmizelé dívky, která nebyla nikdy nalezena.

Autorka vsadila na er formu a pohledy více osob, které román činí zajímavějším. Charaktery hlavních postav jsou vykresleny velmi pečlivě, nahlédnete do jejich soukromí a tužeb, kdy zjistíte, že ne všechny postavy musí mít dokonalé životy. Občas mě však osobní životy protagonistů odváděly od linie vyšetřování a pátrání, kterou jsem nerada opouštěla. Řešení některých osobních problémů zbytečně odvádělo mou pozornost a působilo trochu rušivě.

Jelikož se většina příběhu odehrává ve Švédsku, pocítíte, stejně jako já, místní chmurné podnebí, typické vykreslení švédských scenérií, zároveň však nahlédnete přímo do vyšetřování, jak probíhá, obligátní nevraživost mezi vyšetřovateli, úniky informací do médií atd.

První polovina se více věnuje násilníkovi z Valby, kdy je jeho dopadení prioritou číslo jedna. Jakmile se tato dějová linka propojí s 16 let starým případem zmizelé dívky, Tess se spolu s Marií zaměří i na tento odložený případ. Závěr bude překvapivý, dostatečně napínavý, přesně takový, jaký byste od švédské detektivky očekávali. Okruh možných vrahů je sice úzký a vy máte pocit, že víte, kdo jím je, přesto vás autorka dokáže překvapit nejen totožností vraha, ale i jeho pohnutky a motivem.

Co se se zmizelou dívkou nakonec stalo a podaří se nalézt její tělo? To se dozvíte v tomto krimi románu, kterým je slibným prvním dílem z plánované série. Já si rozhodně další díly ujít nenechám. Autorka mě dostatečně přesvědčila o tom, že psát umí a těším se, jaký případ nám představí příště.

Pokud stejně jako já máte rádi švédské detektivky, které jsou syrové a přímé, na nic si nehrají, rozhodně se zaměřte na Nezvěstnou.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Ivě Kulihové z knižního portálu Knihcentrum. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde, a to i v elektronické podobě.

autor: Tina Frennstedt

překlad: Petra Hesová

originální název: Cold Case: Försvunnen (2019)

nakladatelství: Jota

rok vydání: 2020

počet stran: 399

ANOTACE