Už si přesně nevzpomínám, čím mě zaujala kniha Mexická gotika – snad obálkou, hororově laděnou anotací, uhrančivým názvem či jen nakladatelstvím, pod kterým kniha byla vydána. Při první příležitosti jsem si knihu s radostí koupila a při druhé se do ní bez dlouhého otálení začetla.

Když Noemí Taboadová obdrží zmatený dopis od své čerstvě provdané sestřenice Cataliny, která v něm prosí o záchranu, pod otcovým tlakem se za ní vydává na mexický venkov. Odlehlý dům, kterému jeho obyvatelé říkají High Place, je postaven v anglickém stylu a těsně sousedí se hřbitovem. Atmosféra domu i jeho okolí je tíživá a dobré náladě nepřispívají ani jeho obyvatelé. Služebnictvo nemluví, paní domu působí přísně a co teprve nemocný pán domu Howard Doyle, který si Noemí prohlíží s uspokojením a neodpustí si nevhodné rasové narážky. Catalinin manžel, pohledný Angličan Virgil, je pro Noemí cizincem, spojence nachází ve Francisovi, který však také skrývá temné tajemství. Noemí je zarputilá a velmi chytrá dívka, která si donedávna užívala koktejlové večírky a muži jí plnili všechna přání, nyní se v elegantních šatech a rudé rtěnce rozhodne přijít záhadě domu High Place na kloub za každou cenu.

Tento gotický román se odehrává v 50. letech 20. století, což v knize není jednoznačně uvedeno, ale chytrému čtenáři autorčiny náznaky neujdou. Po trochu delším úvodu se čtenáři dostane příběh s hutnou atmosférou, jakou si jen dokážete představit v typickém viktoriánském sídle, v jehož útrobách se celý děj odehrává. Sídlo High Place, jak je nazýváno pánem domu i jeho obyvateli, je opředeno tajemstvími sahajícími hluboko do minulosti, které se Noemí rozhodne odhalit, a to i za cenu nejvyšší. U tohoto temného, goticko-hororového románu se sice nebudete bát takovým způsobem, že by vám běhal mráz po zádech, spíše budete unášeni na vlně tajemného příběhu, na který nejste vůbec zvyklí, což je významnou předností této knihy. Tento příběh vám nabídne něco nového, zvláštně exotického, se scénami plnými plísně a spor, se sny odhalujícími temnotu lidské duše s jiskřivým sexuálním nábojem. Knize, kromě delšího začátku, musím vytknout rovněž zbytečně natahovaný konec se závěrečnou třešničkou na dortu, po níž mě rozbolely zuby. Přesto však knihu hodnotím nadprůměrně, a pokud hledáte neotřelý hororový román se zajímavými a také trochu podivnými postavami, rozhodně sáhněte po Mexické gotice, která vám nabídne vše, co si pod tímto názvem představíte.

Máte rádi horory?

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Silvia Moreno-Garcia

překlad: Ivana Svobodová

originální název: Mexican Gothic (2020)

nakladatelství: Host

rok vydání: 2021

počet stran: 336

ANOTACE