Do dne, kdy zemřel Jack, byla Remy Tsaiová šťastná. Měla svou nejlepší kamarádku Elis a přítele Jacka. Teď nemá nic a neví, jak bude vypadat její příští den. Byla to Elis, která vystřelila několik ran do hrudi Jacka. Byla to sebeobrana? Nebo je za tím něco jiného, temnějšího?

Po dobu policejního vyšetřování Remy tříbí svoje vzpomínky a rekapituluje svůj dosavadní život. Co se stalo, že je její život najednou v troskách a převrácen naruby?

Nejlepší lži jsou prvotinou americké autorky Sarah Lyu, kterou vydalo nakladatelství Slovart pod značkou Booklab. Jak se mi tento psychologický thriller odhalující temné stránky přátelství a posedlosti líbil, se dozvíte v recenzi níže.

Děj se odehrává ve dvou časových rovinách – jedna dějová linka sleduje současnost, tedy události krátce poté, co byl usmrcen Remyin přítel Jack, a druhá sleduje minulost prostřednictvím Remyiných vzpomínek.

Přiznám se, že jsem se prakticky ihned pustila do čtení a byla natěšená na psychothriller, v němž se prolínají dvě dějové linie. Navíc mě zaujalo, že kniha je zařazena do kategorie young adult, čímž mě lákala ještě o trochu víc.

Rozdělení rolí, tedy kdo je záporná postava, vám bude bohužel velmi brzy jasné, tím pádem budete ochuzeni o jakýkoliv zvrat, a to nejen závěrečný.

Remy se těsně po rozchodu se svým klukem seznámí s Elis. Spolu si pro něj nachystají prank (=zlomyslný žert), díky kterému se postupně začne rodit přátelství. Obě se navzájem svěřují se svými trápeními – Remy to nemá jednoduché doma, její starší bratr je matkou upřednostňován, navíc rodiče se neustále hádají, takže je jasné, že rodinné prostředí Remy dost ovlivnilo. Elisino rodinné zázemí není o mnoho lepší, bydlí v Růžovém panství zděděném po babičce, matka jí zemřela a konflikty s tátou se stupňují. Remy s Elis tráví veškerý volný čas, a to většinou zábavou spojenou s pranky, ale především neustálým kouřením cigaret. Vše se změní, jakmile se Remy seznámí s Jackem a zjistí, že by chtěla trávit čas i jinak. Brzy tento trojúhelník začne skřípat, až dojde k nevyhnutelným událostem.

Za nepříliš věrohodné považuji vykreslení vztahu mezi Remy a Jackem, a to krátce po jejich seznámení. Zarazilo mě, že Remy odjede s úplně neznámým klukem na jeho oblíbené místo, které je navíc dost odlehlé. Po pár stranách autorka popisovala jejich vztah, jako by se znali už několik týdnů či měsíců a ne teprve pár hodin. Sice věřím na lásku na první pohled, ale autorčinu podání bylo více než přehnané.

Kdybych měla vyhodnotit děj jako celek, nedočkáte se v něm prakticky žádného výrazného zvratu, protože ten, na němž je postaven celý příběh, je jasný již od prvních stránek – a tím je Jackova smrt. Neznáte sice okolnosti, ale po třetině knihy vám musí být jasné, která bije.

Stránky ubíhaly vcelku rychle, ale od psychothrilleru bych čekala mnohem víc – více napětí, překvapivých momentů – těch se čtenář bohužel nedočká. Děj tak prakticky celou dobu stagnuje a nijak se nevyvíjí.

Nevyvíjí se ani postavy, a to především Remy, která netrpí žádnou sebereflexí. Svůj podíl viny na budoucích událostech nesou obě dívky, jejich toxické přátelství tak nemohlo vést k žádnému jinému konci, než k tomu tragickému.

Přihlédla jsem sice k tomu, že se jedná o autorčinu prvotinu, ale i tak musím hodnotit průměrně. Na téma patologické přátelství a posedlost jsem četla mnohem lepší a propracovanější thrillery, které ve mně něco zanechaly, a Nejlepší lži bohužel vyzněly do prázdna. Tato kniha sice neurazí, ale bohužel ani nenadchne.

Přesto bych ji ráda doporučila čtenářům, kteří s tímto žánrem teprve začínají, pro něž bude kniha něčím novým a neokoukaným, myslím, že v tom případě by mohli být spokojeni. Rovněž bych ji doporučila spíše mladším ročníkům, těm starším, dle mého, už nemá co nabídnout.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Janě Kaizrové z nakladatelství Slovart. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde.

autor: Sarah Lyu

překlad: Anežka Mann

originální název: The Best Lies (2019)

nakladatelství: Slovart

edice: #booklab

rok vydání: 2020

počet stran: 352

ANOTACE