Tohoto švédského autora jsem si oblíbila již s jeho předchozí knihou Konec léta, která v sobě skrývala výjimečný příběh. Ne jinak na tom je i Podzimní případ, jenž vás naprosto uhrane.

Pětice kamarádů, kteří letos odmaturovali a užívají si posledního společného léta, než se vydají do světa, stanují u zatopeného kamenolomu v jihošvédském Skåne. Nad ránem je však jeden z nich nalezen v temné vodě mrtvý. Případ policie brzy uzavře jako nešťastnou náhodu, i když mnozí pochybují. O 27 let později se zde stěhuje Anna Vesperová, kriminalistka, která prchá ze Stockholmu před vlastní tragédií. Jejím příjezdem se dají události do pohybu a je nucena znovu otevřít případ z podzimu roku 1990, o němž chce málokdo mluvit.

Podzimní případ je další skvělou švédskou detektivkou, která vás zaujme především vypravěčským umem autora. Čtenář sleduje dvě dějové linky – v jedné se seznamujeme s událostmi, které vyvrcholily v smrt jednoho z kamarádů, ve druhé spolu s Annou odhalujeme, co stálo na pozadí tragické minulosti. Z knihy na vás bude dýchat podzim a vše, co k němu patří. Děj vás zaujme hned od prvních stránek a pustí až na té poslední, která vám vezme dech. I když vás autor bude pohánět určitým směrem, nakonec bude vše jinak a překvapí vás mnoha zvraty. Odhalení bude emotivní a vy jej budete prožívat stejně mocně, jako hlavní protagonistka. Pokud tedy máte rádi švédské detektivky, které vás dostanou komplikovaností příběhu, jehož rozuzlení bude až bolestně jednoduché, nenechte si ujít Podzimní případ, který je skvostem mezi detektivkami. Já už si brousím zuby na další autorův počin – Zimní oheň, který čtenáři hodnotí ještě výše, než zmiňovaný Podzimní případ.

Která detektivka Vás v poslední době nadchla a rádi byste mi ji doporučili?

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Anders de la Motte

překlad: Helena Matocha

originální název: Höstdåd (2017)

nakladatelství: Kalibr

rok vydání: 2019

počet stran: 464

ANOTACE