Na první pohled jsem této knize nevěnovala příliš pozornosti, ale jakmile jsem se dozvěděla, že se jedná o mysteriózní thriller, zpozorněla jsem a knihu si nakonec neplánovaně koupila. Na nic jsem nečekala a brzy ji přečetla a přiznám se, že zklamaná nejsem, a to ani přes ne příliš nadšené hodnocení čtenářů.

Před sto lety bylo zatopeno městečko, které leží pod hladinou Chilewaukeeské přehrady v severní části státu New York. Městečko bylo zničeno v zájmu vyššího dobra – aby měli miliony lidí na jihu dostatek vody. Ne všichni obyvatelé zatopeného městečka s tím souhlasili, někteří se odstěhovali a někteří svou půdu neopustili. Desítky let zanedbávaná hráze je důsledkem lidské domýšlivosti. Na místo přijíždí odborník, který má za úkol provést inspekci hráze. Začnou se však dít nevysvětlitelné jevy. Staré proroctví bude brzy naplněno a temné vody si žádají nové oběti…

Předně musím podotknout, že mě kniha hodně bavila. Opravdu mi sedla a užila jsem si ji. Začátek byl napsán velmi dobře, líbilo se mi prostředí, do něhož byl příběh zasazen, i atmosféra, kterou autor vytvořil. Pošmourno, déšť, přehrada, u které hrozí protržení hráze, do toho mysteriózní prvky, při kterých vám běhal mráz po zádech. Tedy aspoň v první třetině knihy. Později se kniha změnila spíše ve strašidelnou fantastiku, ale nic jí to neubralo na zajímavosti. Spíše naopak. Bylo to poprvé, co jsem se setkala s podobnou knihou, resp. žánrem. Menší zklamání se dostavilo ve chvíli, kdy autor poodhalil čtenáři realitu. Čekala jsem víc tajemna a mysteriózních prvků. Když už člověk ví, co se „skrývá ve tmě“, již se tolik nebojí. Velkým kladem jsou však velmi dobře napsané postavy, střídání jejich pohledů a nechybí ani napínavé situace. Zápletka byla zajímavě vystavěna, zvraty také nechyběly. Knize zřejmě uškodila její délka, já osobně jsem však toto nepocítila. Příběh byl napsán čtivě, netuctově. K plnému hodnocení však mnoho nechybělo, a pokud autorovi ještě u nás nějaká kniha vyjde, ráda si ji opět přečtu.

Čím vás kniha zaujme na první pohled?

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Scott Carson

překlad: Naďa Funioková

originální název: The Chill (2020)

nakladatelství: Kalibr

rok vydání: 2021

počet stran: 440

ANOTACE