Tuto knihu jsem měla v hledáčku už velmi dlouho. Zaujal mě nejen název, ale i líbivá obálka. Jak mé hodnocení po přečtení knihy nakonec dopadlo?


Je mi 29, mám fobii z knoflíků a umírám. Tím nemyslím, že mi zbývají dva roky života a před sebou mám seznam přání, která bych si ještě v té krátké době chtěla splnit. Ne, umírám právě teď. V zajetí mě drží modrooký cizinec. Do Vánoc zbývá dvanáct dní. Dvanáct zlověstných dárků. Pak bude po všem. Než dočtete, je velmi pravděpodobné, že už budu mrtvá. Ale i já mám tajemství, které by nikdo nečekal.

Psychothriller s nečekaným zvratem, který vás přesvědčí o tom, že nic nemusí být takové, jak se na první pohled může zdát.


Hlavní hrdinkou je Jessica Goldová, kterou unese zvrácený sadista, uvězní ji a každý den jí obdarovává dárky, kterých bude celkem dvanáct. Jaká událost završí poslední dárek? V druhé dějové linii čtenář sleduje policistku Kim, která dostane za úkol pátrat po zmizelé Jessice, sama se však potýká s rodinnými problémy.

První polovina knihy byla čtivá a nevšední. Sledovat zvráceného sadistu, jak pomalu den za dnem týrá Jessicu svými zvrhlými dárky, jimiž zjišťuje motiv svého věznitele, bylo zajímavé. Bohužel po čase dny začaly splývat a situace se neustále opakovaly. Vaše představy o závěru budou různé a budete přemýšlet, jak tohle soužití může dopadnout. Znepokojovat váš však bude zbývající počet stran. Zhruba v polovině knihy přijde zvrat, který vás buď překvapí a přijmete ho, nebo naopak vás zklame. S politováním se musím zařadit k druhé skupině. Vliv na to má i fakt, že jsem krátce před touto knihou četla jinou knihu s velmi podobně stavěným zvratem. Možná, kdybych četla tuto knihu jako první, měla bych jiný názor.

Každopádně druhá polovina knihy už se docela táhla, velmi brzy si totiž domyslíte, kam děj spěje a jakého rozuzlení se dočkáte. Je pravděpodobné, že se budete nudit a nebude se vám líbit, jaký směr a obrátky příběh nabere. U thrilleru čtenáři očekávají především napětí, můžete být tedy zklamáni. Závěrečná překombinovanost a nulová uvěřitelnost také mnoho nepřidá.

Kladně ohodnotíte autorčinu fantazii při vytváření pokřiveného charakteru věznitele, jeho dětství a toho, jak jej formovalo do dospělosti. Občas vám ho může být líto, čím jako dítě musel procházet a není divu, že to na něm zanechalo následky.

Rovněž bych ráda vyzdvihla povedenou obálku i celkové vzezření knihy jako takové. Knihy od nakladatelství Katto je radost otevírat a číst. Všitá záložka je třešničkou na dortu.

Pokud srovnám knihu Zemřu o Vánocích s autorčinou knihou Dítě „L“, která u nás byla vydána jako první, avšak autorka ji napsala později, Dítě „L“ musím hodnotit o mnoho lépe.

Zemřu o Vánocích bych však nerada zatracovala. Dějová linie s policistkou Kim vás nejspíš zaujme více, než ta s Jess. Po celou dobu je aspoň jednotná a dobře odsýpá. Tato kniha si rozhodně své čtenáře si najde, a zejména takové, které s podobným žánrem teprve začínají.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Stanislavě Holomkové z nakladatelství Katto. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde, a to i v elektronické podobě.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Tammy Cohen

překlad: Jakub Kapras

originální název: Dying For Christmas (2014)

nakladatelství: Computer Media

značka: Katto

počet stran: 368

ANOTACE