Prvotina americké autorky se po jejím vydání stala literární senzací a já u této knihy nesměla chybět. Jak po přečtení dopadlo mé hodnocení?


Ospalé městečko kdesi uprostřed lesů na americkém středozápadě, jehož obyvatelé mají co skrývat, nečekaně odhodí svou masku, když se ztratí teprve sedmnáctiletá Abigail, dcera násilnického otce odvolávajícího se na Boha, dcera matky, která při páchání násilí na svých dětech přivírá oči, sestra Noaha, který tají, kde tu noc byl, a Juda, tiše pozorujícího dění v rodině. Emily, nejlepší kamarádka Abigail, zjišťuje, že vlastně svou kamarádku vůbec neznala, obrátí se proto na rumunského přistěhovalce Rata, který je trnem oku místním obyvatelům, s prosbou o pomoc. Laxní přístup šerifa, který nad zmizením Abigail mávne rukou s tím, že se určitě brzy objeví, se nedočká pochopení u Emily, která se snad jako jediná snaží dopátrat pravdy a zjistit, co (nebo kdo) stojí za zmizením Abigail.


Na úvod musím zmínit, že jsem už dlouho nečetla tak negativní a depresivní příběh, který by zamával s mými morálními zásadami a smyslem pro spravedlnost. Název i obálka věrně ilustrují příběh, který se v knize odehrává.

Autorka si velmi detailně promyslela zápletku, což musím vyzdvihnout, neboť se jedná o její prvotinu. Styl vyprávění mi však bohužel vůbec nesedl. Vyprávění v er-formě bylo vhodně zvolené, ale jelikož postav je vcelku hodně a jejich vyprávění často přeskakuje z jednoho na druhého, bylo zprvu těžké se v postavách orientovat. Situaci navíc ztěžovala podobná jména postav. Připravte se také na střídání přítomnosti a minulosti. Chyběly mi zde kapitoly retrospektivně vyprávěné zmizelou obětí v ich-formě, které by mohly aspoň přiblížit Abigailino chování.

Tato kniha má jednu velkou vadu – vystupuje v ní příliš mnoho postav a co hůř, všechny jsou velmi nesympatické. K žádné si tak nevytvoříte bližší pouto, což je způsobeno i útržkovitým vyprávěním – poznáte mnoho postav, ale žádnou do hloubky. Většina postav tak působila velmi ploše. Nebyly jim dány do vínku ani žádné pozitivní charakterové vlastnosti a autorka se snažila do této knihy „natlačit“ všechny aktuální problémy světa – násilí na dětech, násilí na ženách, rasismus, diskriminace, homofobie, náboženský fanatismus atd. Příběh tak nepůsobil příliš reálně – nevěřila jsem a nemohla uvěřit, že by jedno malé městečko a jeho obyvatelé byli až tak zkažení.

Ač mě tato kniha nalákala povedenou obálkou i anotací, nakonec mi vůbec nesedla. Zápletka však byla velmi promyšlená, ke konci postupně do sebe vše zapadalo a odkrývalo se jedno hrůzné tajemství za druhým. Škoda, že pátrání po Abigail bylo po chvíli přesunuto na druhou kolej a probíraly se spíše vztahy mezi místními obyvateli.

Kniha jako celek nebyla špatná a věřím, že si své čtenáře najde. Pokud se však necítíte dobře a jdou na vás chmury, po této knize raději nesahejte, mohla by vám je spíše prohloubit. Nic pozitivního v ní totiž nečekejte.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Markétě Havlové z nakladatelství Grada. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete zde, a to i v elektronické podobě.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Anna Bailey

překlad: Roman Lipčík

originální název: Tall Bones (2021)

rok vydání: 2021

nakladatelství: Grada

značka: Metafora

počet stran: 344

ANOTACE