Do knihy Vražda na blatech německé autorky píšící pod pseudonymem Catherine Shepherd jsem se pustila v rámci společného čtení s kamarádkou. Zaujala mě krásná obálka a zajímavě znějící anotace, takže jsem se do knihy s radostí pustila, i přesto, že k německým autorům, píšících detektivky, mám spíše zápornější vztah.

Julia Schwarzová pracuje jako forenzní specialistka na pitevně. Smrt jí není cizí a setkává se s ní dennodenně. Spolupráce s policií a konkrétně tedy s komisařem Florianem Kesslerem je výborná, ráda zkoumá těla již na místě činu. Když ji jednoho dne Florian Kessler zaveze na místo činu, na němž spočívá mrtvé tělo mladé dívky, nakonec jsou poznatky z ohledání místa činu to jediné, s čím mohou pracovat. Tělo se totiž při převozu záhadně ztratí. V souvislosti se smrtí první dívky najdou tělo další dívky, která má také na břiše vytetované podivné symboly, ač příčina smrti je odlišná. Julia tuší, že vraždy má na svědomí sériový vrah a je otázkou času, kdy udeří znovu. Dopadne policie vraha včas?

Po zajímavém a poutavém prologu až příliš rychle opadlo mé počáteční nadšení. Děj se poté rozvíjel velice pozvolna, až začal stagnovat a příběh mě pomalu ale jistě přestával zajímat. Děj se nikam neposouval, celé vyšetřování se točilo v kruhu a než se konečně vyšetřovatelé dobrali k prvnímu podezřelému, uteklo mnoho stran. 

Lepší to nebylo ani s postavami. Hlavní postavy byly ploché, bez významných charakterových rysů, u Floriana absentovala jakákoliv minulost. Ta Juliina obsahovala jedno obvyklé detektivní klišé. Jelikož v dětství přišla násilnou smrtí o bratra, podepsala se tato skutečnost nejen na ní, ale rovněž na celé její rodině. Postavy tím, že jejich minulost nebyla v tomto případě vůbec rozvinuta, dle mého názoru dost utrpěly, protože nejen, že jsem si je nemohla představit či zhmotnit, ale nefungovaly správně i některé scény, které mohly být vykresleny lépe. 

Je to opravdu škoda, protože ač i první polovina příběhu působila velmi ploše a jednoduše, v druhé polovině se děj vstoupením okolnostmi okolo mayské kultury o hodně zlepšil a příběh dostal najednou úplně jinou formu. Kniha se nečetla po jazykové a stylistické stránce špatně, ale spíše nudil děj samotný. Kapitoly byly krátké, čtení se celkem posouvalo vpřed, děj bohužel nikoli. Až dlouho za polovinou došlo k významnému objevu, který příběh stočil úplně jiným (a podotýkám, že lepším) směrem a konečně bylo tzv. o čem číst. Dozvěděla jsem si i zajímavé informace, které mě překvapily a obohatily.

Kdybych měla knihu hodnotit jako celek, chyběla mi její propracovanost, která byla slabší. Četla jsem již hodně detektivek/thrillerů, které byly mnohem více propracovanější, a tudíž si i zasloužily lepší hodnocení. V záplavě konkurence má tato kniha velmi malou šanci uspět v takovém měřítku, aby si jakýmkoliv způsobem naklonila čtenáře vyhledávající tento žánr a výrazně je ovlivnila. Vražda na blatech je knihou průměrnou i ve své průměrnosti a po čase si na ni ani nevzpomenu. Další díly si ráda nechám ujít a dám přednost kvalitněji zpracovaným detektivkám. Sice netvrdím, že tato kniha byla pouhou ztrátou času, ale nedala mi tolik, kolik jsem od ní očekávala.

Nerada bych však knihu zatracovala, své fanoušky si jistě najde. Já však lépe hodnotit nemohu. Nebýt druhé poloviny, která významně zlepšila můj celkový pohled na knihu, hodnotím ji ještě přísněji.

Pokud tedy máte rádi jednoduché detektivky s přímočarým dějem a malou komplikovaností, co se týče zápletky i postav, může být Vražda na blatech tou pravou knihou pro vás.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Markétě Havlové z nakladatelství Grada. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde, a to i v elektronické podobě.

* * *

autor: Catherine Shepherd

překlad: Rudolf Řežábek

originální název: Mooresschwärze (2016)

nakladatelství: Grada

značka: Cosmopolis

rok vydání: 2020

počet stran: 312

ANOTACE