Michaela Robothama a jeho sérii s Josephem O’Loughlinem mám velmi ráda, přečetla jsem všechny knihy z této série a líbily se mi. Proto když mi Iva Kulihová z Knihcentrum nabídla k recenzi knihu Vraky, vůbec jsem neváhala.

Autor tentokrát odbočil ze „zajetých kolejí“ a napsal tak trochu jiný thriller. Zaměřil se na témata, která spíše osloví mužské čtenáře, ale to neznamená, že by napsal špatný příběh.

V této knize vystupuje opět Vincent Ruiz (stejně jako v Amnézii), bývalý policista, který zachrání mladou ženu před tyranským přítelem. Druhý den ráno Ruiz zjistí, že ho žena okradla, mimo jiné i o šperk, který chtěl darovat své dceři ke svatbě. Rozhodne se tedy Holly Knightovou najít, ale v jejím bytě objeví umučené tělo jejího přítele. Uvědomí si, že tutéž dívku hledají i jiní, mnohem mocnější muži. Co mohla ukrást tak důležitého?

Mezitím novinář Luca Terracini hledá v Bagdádu příčinu zmizení miliard dolarů z iráckých bank. Stopa ho zavede do Londýna, kde se spojí s Vincetnem Ruizem a společně se pustí do pátrání po mezinárodním bankéři, který záhadně zmizel. Čím více se do případu noří, tím víc se komplikuje…

Svou rozsáhlostí (570 stran) směle konkuruje i ostatním příběhům z této série – opět se jedná o objemnější příběh, jak už jsme u autora zvyklí.

V tomto krimi románu je upozaděn Joe O’Loughlin, psycholog a zároveň hlavní postava v ostatních dílech série. Přesto si svou kratší roli v tomto příběhu střihne.

Autor ihned rozjíždí několik dějových linek – sledujete různé postavy důležité pro příběh, i ty méně důležitější. Dějové linky se rovněž odehrávají na různých kontinentech a zavedou vás do Iráku či staré dobré Anglie. Jedno však mají společné, a tím je zmizení bankéře Richarda Northa. Utekl nebo v jeho zmizení má prsty někdo jiný?

Autor nám nastínil situaci, která panovala v Iráku před deseti lety, kdy byl finančně podporován terorismus. Přiznám se, že některé pasáže mě bavily méně, hlavně ty odehrávající se v Bagdádu. Postava Vincenta Ruize jako vždy perfektní – s ním mají dialogy vždy náboj.

Po obtížnějším začtení se jsem se ponořila do příběhu, který se odehrával hned v několika dějových linkách, jež se na konci protnuly. Zápletka byla promyšlená, vše na konci do sebe zapadlo. V tomto ohledu nemám autorovi co vytknout.

Na druhou stranu byl však příběh zdlouhavější, téma bankovnictví pro mě neatraktivní a osobně se budu těšit na to, až se autor vrátí k psychologickým thrillerům s Joem O’Loughlinem.

Knihu tedy celkově hodnotím průměrně a doporučím ji spíše mužských čtenářům, kteří si ji vychutnají mnohem více.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Ivě Kulihové z knižního portálu Knihcentrum. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde.

autor: Michael Robotham

překlad: Martina Williams Buchlová

originální název: The Wreckage (2011)

nakladatelství: MOBA

rok vydání: 2020

počet stran: 568

ANOTACE