Nádherná obálka spolu se zajímavou anotací slibovala příběh, v němž se vrah nechá inspirovat úspěšnými thrillery neméně úspěšného spisovatele. Jak mé hodnocení nakonec dopadlo?

Helsinky svírá mráz a obchází jimi vrah, jehož inspirovaly thrillery slavného autora Rogera Koponena. Jeho žena je totiž rituálně zavražděna v jejich luxusním domě, který stojí na břehu zamrzlého zálivu. Na sobě má černé slavnostní šaty a v obličeji hrůzostrašný škleb. Případu se ujímá mladá inspektorka Jessica Niemi, která spolu s kolegy začne pátrat po rituálním vrahovi, který se inspiroval knihami spisovatele, jehož díla čerpala z Maleus maleficarum (česky Kladivo na čarodějnice), latinsky psané rukověti, která obsahuje teologický výklad temných nadpřirozených sil, zejména čarodějnic. Vražd přibývá a je jasné, že kriminalisté mají co dočinění se sériovým vrahem. Je pouze šílený nebo ho ovládají nějaké osobní pohnutky?

S touhle knihou naskočíte takřka do rozjetého vlaku, protože hned první stránky vás vtáhnou do víru událostí, které skončí až otočením poslední stránky.

Autor vás nebude zdržovat žádnými sáhodlouhými popisy, rozhodl se totiž napsat dynamický příběh s mnoha zvraty a překvapivými momenty. Věřte, že tato kniha vás vtáhne takovým způsobem, že ji nebudete chtít ani na okamžik odložit. Tak jsem to aspoň měla já osobně.

Autor napsal výbornou kombinaci thrilleru a detektivky, navíc okořeněnou lehce mysteriózními až hororovými prvky. Další skvělou volbou bylo rozdělení příběhu do krátkých kapitol, díky kterým čtení ubíhá o mnoho rychleji. Jediné, co mi trochu vadilo, bylo označení kapitol římskými číslicemi. Zdálo se mi to trochu nepřehledné. S tím rovněž souvisí i dějová linka odehrávající se v minulosti (tzv. flashback), která nebyla nijak rozlišena od stávajícího děje a zpočátku mě dost mátla.

Pokud si toužíte přečíst severskou detektivku se vším, co má správná severská detektivka obsahovat, rozhodně sáhněte po Věrném čtenáři, který vám nabídne nejen kvalitní čtení plné překvapivých zvratů, a to v průběhu celého děje, ale neochudí vás ani o brutální vraždy, jimiž je celý příběh prošpikován.

Za opravdu nešťastný považuji závěr, který po dobře rozjetém a gradujícím ději působí odfláknutě. Spolu s hlavními hrdiny máte totiž pocit, že se řítíte do velkého a překvapivého finále, které se nakonec vůbec neuskuteční. Přiznám se, že jsem se pak vracela a zkoumala, zda není chyba v tisku, že by v knize chyběly kapitoly. Až takový pocit jsem z konce měla. Je to velká škoda, protože nebýt tohoto, jednalo by se o po všech stránkách vynikající knihu.

I přes nepovedený závěr bych knihu rozhodně doporučila, a to především těm čtenářům, kteří milují severské detektivky odehrávající se v třeskutém mrazu. Při čtení na vás bude ze stránek dýchat tajemná až hororová atmosféra a jen horko těžko budete knihu odkládat.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Markétě Havlové z nakladatelství Grada. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete zde, a to i v elektronické podobě.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Max Seeck

překlad: Ema C. Stašová

originální název: Uskollinen lukija (2019)

nakladatelství: Grada

značka: Cosmopolis

rok vydání: 2020

počet stran: 392

ANOTACE