Před časem se mi ozval autor knihy Vendetta v Bransonu Luboš Hejda s nabídkou recenzního výtisku. Na knize mě zaujalo, že se jedná o horor ve stylu Vřískotu či Tajemství loňského léta, což byly populární horory pro mladé z 90. let. Nedávno jsem byla v kině na nejnovějším Vřískotu a byla to pecka, takže jsem se s chutí pustila do knihy.

Jedná se o knižní jednohubku, kterou přečtete v řádu několika hodin. Děj se odehrává v americkém městečku a hlavními hrdiny jsou teenageři, kteří milují horory. Šílenec v masce si bude postupně vybírat jednoho po druhém a brutálně je vraždit.


Valerie a její přátelé mají rádi horory. Ale jen do té doby, než se v jednom sami ocitnou, když ulice jejich maloměsta začne sužovat teror neznámého vraha.

Dospívající Valerii z malého městečka v USA se po záhadné smrti její matky Katherine obrátí svět vzhůru nohama. Díky přátelům a škole se opět zapojí do normálního života. Těsně před prvním výročím úmrtí Katherine ale naruší chod jinak poklidného života ve městě další smrt. Jedna Valeriina spolužačka je brutálně zavražděna a ulicemi se začíná šířit strach. Zástupce šerifa Billy Cooper stojí před svým prvním velkým případem. To ještě ale zdaleka neví, že Juliina vražda nebyla ve městě poslední. Souvisí nějakým způsobem další vraždy s Valerií nebo s její matkou? Podaří se mladé dívce odhalit důvod matčiny smrti a přežít?


Velkým pozitivem knihy je její čtivost. Čte se opravdu velmi dobře a rychle, jako mínus můžete vnímat zmatenější přecházení mezi scénami. Kniha prý byla napsána jako parodie na teen horory, avšak myšlena zcela vážně.

Jelikož jsem vyrostla na Vřískotu a podobných hororech, stejně tak na parodiích Scary Movie, na autorově knize mě nepřekvapilo vůbec nic. Pokud jste na tom stejně jako já, budete číst stokrát viděné, stokrát ohrané scény, které jsou však velmi typické pro tento žánr. Zřejmě vás bude stejně jako mě mrzet, že autor nepřišel s něčím novým, inovativním, či alespoň překvapivým, naopak, dá se říct, že kopíruje Vřískot od začátku do konce stylem i dialogy mezi postavami.

Na debut se jedná o zdařilou knihu, autor nepíše kostrbatě, nemáte u čtení jeho knihy pocit nevypsanosti, i když mezery pro zlepšení tam rozhodně jsou. Dále oceňuji, že se autor vyhýbal zbytečné omáčce okolo, jde přímo na věc a nebojí se toho. Charaktery postav jsou bohužel dost ploché, navíc jich je docela mnoho, takže vám časem budou všechny postupně splývat dohromady. Když vrah zavraždí už několikátou postavu, nebudete schopni si vybavit, která to vlastně byla, a nakonec vám to bude úplně jedno. Charakter hlavní postavy Valerie byl rozvinutější, autor čtenářům trochu načrtl její minulost, ale opět prostoru pro to bylo mnohem více.

Kniha je určená především pro mladé čtenáře, kteří nejsou podobnými horory políbeni. V tom případě věřím, že si knihu užijí od začátku do konce a dočkají se i nějakého překvapivého zvratu na závěr.

Za poskytnutí recenzní e-knihy děkuji autorovi Luboši Hejdovi. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete zde.

autor: Luboš Hejda, rok vydání: 2022, nakladatelství: Pointa, počet stran: 184