Když mi nakladatelství Grafia nabídlo knihu V maminčiných růžových bombarďákách, chvíli jsem o nabídce uvažovala, ale zvědavost nakonec zvítězila. Zajímavý název spolu s obálkou ve mne vyvolaly touhu poznat, co se ukrývá uvnitř knihy.
Dětství a dospívání na pozadí událostí padesátých a šedesátých let – to je příběh plný humoru i paradoxů, ve kterém ožívají Stalin, Beatles, vrah Mrázek a hlavně město piva. Kulisami jsou zmizelá zákoutí staré Plzně v okolí Pekla a řeky Mže, Perlovka, Veleslavínka i dávná kina. Hrdina dospívá při pohledu na krásnou mulatku – dceru amerického vojáka. Ve škole se ale učí, že Plzeň osvobodila Rudá armáda…
Přes pocity dítěte a mladíka popisované místy až se syrovou upřímností se dozvídáme o utváření mužské duše i ega.
Čtivé vyprávění Josefa Kejhy ukazuje, že vždy mají hodnotu rodina, láska, přátelství, empatie a mezilidské vztahy. Nikdo si nevybírá, do jaké doby se narodí, ovšem jak obstojí, je už pouze na něm.
Jednalo se o mé první setkání s autorem a musím uznat, že to nebylo vůbec špatné setkání. Právě naopak.
Kniha je menšího formátu s občasnými ilustracemi, které vám zpestří příběh hlavního hrdiny. Kniha nemá přebal, což vidím jako výhodu (i přesto, že knihy s přebaly mám raději), nemusíte tedy řešit, kam při čtení s ním. Dalším plusem je kvalita papíru, jehož gramáž je vyšší a působí dojmem většího přepychu. Oku lahodí i poutavá obálka s růžovými prvky, stejně tak netuctový název.
Uvnitř knihy najdete humorné (ale i vážné) autobiografické vyprávění Pídi, který prožívá dětství a dospívání v plzeňských zákoutí. Rodinné vztahy, kamarádství a láska jsou čtenářům podány ve čtivé a především vtipné formě, kdy spolu s hlavním hrdinou zažívají neustálá dobrodružství na pozadí událostí, které se odehrávaly v 50. a 60. letech.
Autor píše košatým stylem a jeho často použitá rozvitá souvětí s mnohdy pro mě neznámými výrazy, neboť mým rodným krajem je přesně opačná část republiky, ztrácela občas na významu. První polovina knihy, kdy čtenář sleduje dětství hlavního hrdiny, byla pro mě záživnější, v druhé půli mi jakožto ženskému pohlaví občas unikala pointa konkrétní situace.
Knihu bych doporučila spíše mužským čtenářům, kteří možná snadněji pochopí činy hlavního hrdiny v období adolescence, ale rozhodně bych nerada od čtení odradila i čtenářky. Pokud vám nevadí mužský pohled na věc, občasné lechtivé scény a spousta humoru, knihu si maximálně užijete.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Grafia. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete například zde.

autor: Josef Kejha
rok vydání: 2021
nakladatelství: Grafia
počet stran: 304
Napsat komentář