Po kratší odmlce mi opět nakladatelství Katto poslalo k recenzi jejich nejnovější knihu. Jak jistě už víte, toto nakladatelství se zaměřuje především na thrillery a krimi, které já miluji. Jejich novinka s názvem Unesená je prvním kriminálním případem Lizzy Gardnerové, kterou napsala americká autorka píšící pod pseudonymem T. R. Ragan.

Na začátku knihy se seznamujeme se sedmnáctiletou Lizzy Gardnerovou, která se vrací z romantické schůzky se svým chlapcem Jaredem. Cítí se šťastně, ale jen do okamžiku, kdy je kousek od svého bydliště unesena zvrhlým sériovým vrahem zvaným Sklípkan, který ji uvězní. Lizzy se po měsících trýznění naštěstí podaří uprchnout, a to jako jediné. Dívky, které vrah unesl, jsou nalezeny umučené k smrti, některé se však nepodaří najít nikdy.

O čtrnáct let později pracuje Lizzy jako soukromá vyšetřovatelka se zaměřením na různé podvody. Současně také vyučuje sebeobranu a snaží se zapomenout na prožité hrůzy. Jednoho dne si ji však najme neznámý muž, který chce usvědčit svou manželku z nevěry. Ve stejném okamžiku se jí po dlouhé odmlce ozve bývalý přítel Jared, speciální agent FBI, který vyšetřuje únos mladé dívky. Vše nasvědčuje tomu, že Sklípkan znovu udeřil. Noční můra Lizzy opět ožívá.

Jak už jsem výše zmínila, jedná se o první díl nové série (v zahraničí vyšlo už tuším 6 knih), která má, zdá se, velmi dobře našlápnuto. První věc, která vás zaujme, je rozhodně obálka, která pro arachnofobiky působí až děsivě (mám ověřeno). Na druhou stranu se však bude vyjímat na první pohled, což je důležité. Mnoho lidí se rozhoduje především podle obálky – tahle vypadá děsivě a snaží se vám napovědět, že i příběh uvnitř bude děsivý.

Hlavní hrdinku poznáváme jako sedmnáctiletou slečnu, která, jak už to tak v pubertě bývá, nedbá na rady rodičů, což si nakonec bude vyčítat celý život. Rodina se rozpadne, ale vztah se sestrou se upevní. Lizzy žije sama a nemá děti, ale za to miluje svou neteř Brittany.

Když se vlastně nad tím příběhem zpětně zamyslím, ani nevím, zda se mi Lizzy jevila jako sympatická postava. Vytvořila jsem si k ní spíše neutrální vztah. Děj se výhradě točil okolo brutálního vraha a únosce, kterému policie přezdívá Sklípkan. Chová totiž jedovaté pavouky, které pak seznamuje se svými oběťmi.

Kdybych měla zhodnotit celkový děj, nebyl ničím významně originální, přesto zaujal mnoho čtenářů včetně mě. Něco v sobě má, něco, co si vás podmaní, podvědomě přitáhne a nepustí. Od prvních stránek se příběh četl totiž velmi dobře, autorčin styl psaní mi sedl a těžko se mi od knihy odcházelo. Začátek vás totiž vtáhne ihned do děje bez zbytečné omáčky okolo. Krátce po prvních stranách, kdy je Lizzy unesena, se odehraje menší zvrat, který mě překvapil především proto, že anotace nečtu důkladně.

Záporná postava byla velmi dobře napsána. Občasné vsuvky jejích myšlenek zpestřovaly děj a pomáhaly pomalu odhalovat motiv k onomu běsnění, mučení a vraždám. Líbily se mi také části věnující se přímo obětem únosu, obzvlášť postava Hayley stála za pozornost.

Nicméně k celkovému ději mám dvě výtky. Tou první je milostná linka odehrávající se mezi hlavní hrdinkou a jejím „bývalým“ přítelem, toho času vyšetřovatelem FBI. Podle mého jí autorka věnovala zbytečně mnoho pozornosti, na druhou stranu sice nerušila, ale já osobně mám raději, když romantická linka tolik nevyčnívá nad samotným příběhem. Druhou výtku mám ke konci, který byl na můj vkus příliš rychlý, jako kdyby to chtěla mít autorka už za sebou.

I přesto však knihu hodnotím víc než pozitivně. Budu doufat, že nakladatelství časem přeloží i další díly a budu se těšit, co nám autorka ještě ukáže. Psát totiž rozhodně umí. Na to, že kniha Unesená (Abducted) byla v originále vydána již v roce 2011, tedy před deseti lety, stále si drží krok se současnou krimi scénou.

Kniha Unesená se bude líbit převážně thrillerovým nadšencům, kteří se nebojí brutálních scén, jichž však není mnoho. Pokud bych měla knihu přirovnat k jiné oblíbené krimi sérii, napadne mě ihned „amišská série“ s Kate Burkholderovou v hlavní roli autorky Lindy Castillo. Máte-li tuto sérii v oblibě a stále se rozhodujete, zda jít do výše recenzované knihy, říkám ano, rozhodně ji zkuste. Je velká šance, že vás zaujme stejně jako mě i ostatní nadšené čtenáře.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Stanislavě Holomkové z nakladatelství Katto. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde, a to i v elektronické podobě.

autor: T. R. Ragan

překlad: Jakub Kapras

originální název: Abducted (2011)

nakladatelství: Computer Media

značka: Katto

počet stran: 376

ANOTACE