Krásná obálka mě zaujala na první pohled. Nevěděla jsem však, jestli mám knihu zařadit mezi romány pro ženy, nebo se bude jednat například o psychothriller. Nakonec jsem do knihy šla s tím, že očekávám napětí, které je prezentováno na obálce.


Když ji její přítel Burke požádá o ruku, Skye Starlingová se vznáší na obláčku štěstí. Je chytrá, krásná a pochází ze zámožné rodiny, a tak to na první pohled vypadá, že jí leží celý svět u nohou. Ve skutečnosti však bojuje s obsedantně kompulzivní poruchou, která jí zabraňuje navazovat milostné vztahy. Ale Burke – pohledný, starší a emocionálně vyzrálý muž – tvrdí, že ji chce… navždy!

Akorát že Burke není tím, za koho se vydává. Je šťastně ženatý a Skye jen využívá pro své vlastní záměry. Aniž by postřehla, že se řítí do záhuby, začne Skye plánovat svatbu a Burke zatím svůj plán vypracovává k naprosté dokonalosti. Jenže dokonalý plán prostě neexistuje a neexistuje ani jedna pravda.


Příběhem nás provází tři postavy – Skye, Burke a Heather. Skye je mladá, krásná a bohatá, na muže má bohužel smůlu. Vztahy jí komplikuje obsedantně-kompulzivní porucha, která je důsledkem toho, že v dětství přišla o matku. Když potká staršího a navíc pohledného Burka, zamilují se do sebe. Jakmile jí Burke požádá o ruku, rozplývá se na obláčku štěstí a věří, že našla muže svého života. Burke má však své vlastní záměry. Je ženatý, má dvě téměř dospělé děti, k úplnému štěstí mu chybí peníze. Své ženě slíbil, že pro ni udělá vše, aby byla šťastná. Zajímavostí je, že svůj příběh vypráví prostřednictvím deníku. A do třetice tu máme Heather, kterou sledujeme od jejích pubertálních let, kdy se seznámí se svou múzou Libby, která jí ukáže, že může žít úplně jiný život, než na který je zvyklá.

Zpočátku mě vyprávění ze tří pohledů zaujalo, zejména Burkovo, neboť je čtenáři předkládán prostřednictvím deníku. Pomalé odhalování jeho skrytého záměru mě udržovalo bdělou. Naproti tomu vyprávění Skye se zcela lišilo, takže bylo zajímavé sledovat onen kontrast. Dějová linka Heather mě příliš nezaujala, netušila jsem, kam to celé směřuje, ale na konci jsem utrpěla šok. Netušila jsem, jak spolu všechny tři dějové linky mohou souviset.

Téma bigamie bylo zajímavé, stejně tak pohled na obsedantně-kompulzivní poruchu. Vyzdvihnout musím také překvapivé zvraty, které byly nečekané. Bohužel mě však neoslovil autorčin styl vyprávění a napětí jsem hledala marně. Knihu bych zařadila do psychologického rodinného dramatu, thriller rozhodně nečekejte. Poslední třetina mě už bohužel nudila, Heatheřino vyprávění opakovalo všechna známá fakta a nuda střídala nudu.

Postavy v příběhu vás taky nijak zvlášť neokouzlí. Heather vám bude velmi nesympatická, a i když s ní budete v určitou chvíli soucítit, posléze pocítíte už jen odpor. S Burkem to bylo jako na houpačce – chvíli ho milujete, chvíli zas nenávidíte. Skye mi bylo líto, dostala se ke všemu jak slepý k houslím. Absolutně se neztotožňuji s motivací záporné postavy k zničení jednoho života. SPOILER *** Mstít se na dítěti/dětech nenáviděné osoby je zvrácené. *** KONEC SPOILERU.  Závěr mě taktéž neuspokojil. Kamarádka, s níž jsme četly společně, trefně podotkla, že s tím závěrem, jakého jsme se dočkaly, bylo zcela zbytečné tuto knihu číst. Nějaké ponaučení či sebereflexi postav v knize nehledejte. Přitom námět špatný nebyl, ale zpracování se bohužel nepovedlo.

Celkově se nejedná o špatnou knihu, své čtenáře si rozhodně najde, ale mě osobně nesedla.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Barboře Mikešové z nakladatelství Grada. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete zde.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Carola Lovering

překlad: Kateřina Prešlová

originální název: Too Good to Be True (2021)

rok vydání: 2021

nakladatelství: Grada

značka: Cosmopolis

počet stran: 368

ANOTACE