Knihu k přečtení mi nabídla samotná autorka, které ještě jednou děkuji. Čím mě kniha na první pohled zaujala? Nejen krásnou obálkou, ale především zajímavým názvem. Jak mé hodnocení nakonec dopadlo?

Tato novela obsahuje celkem tři části, z nichž děj vypráví pokaždé jiný vypravěč. V prvním případě se jedná o nenarozené dítě, které trefně komentuje různé situace, a to i po narození. S dalším vypravěčem se setkáváme o 19 let později a je jím mladík, který má potíže se vztahy a seznamuje se mimo jiné s vypravěčkou z první části. Za třetí vypravěčkou se vracíme zpět do minulosti a je jí sestra mladíka, jehož jsme poznali v druhé části. Takhle to zní celkem komplikovaně, později se v knize zorientujete, ale zpočátku budete velmi tápat.

Při první části jsem si ihned vzpomněla na slavnou americkou komedii Kdopak to mluví a její pokračování, která právě taky staví děj na glosách malých dětí pozorujících dospělý svět svýma dětskýma očima. Možná, že to byla chyba, ale čekala jsem knihu v podobném duchu, stejně vtipnou a zábavnou. První stránky vypadaly slibně, párkrát jsem se hlasitě zasmála nad situacemi vtipně dětskýma očima popsanými.

V této novele se snažila autorka s vtipem a nadhledem popsat rodinné vztahy napříč generacemi. Humor okořeněný ironií a sarkasmem, který měl být hlavním tahounem děje, mě bohužel jaksi minul. I přesto, že příběh rozdělený do tří částí byl krátký a popsaný na 160 stranách, tak se mi velmi vlekl. Po přečtení první části jsem knihu na pár dní odložila a přiznám se, že se mi do ní vůbec nechtělo. Druhá část mě víceméně nudila, ale říkala jsem si, že teď knihu přece neodložím. Těšila jsem se na nějakou vtipnou závěrečnou pointu, a i když konec nebyl zas tak špatný, celkově bohužel hodnotím pod průměrem.

Nejspíš nejsem cílová skupina nebo spíše jsem příběh nesprávně pochopila a vnímala, těžko říct, ale do čtení jsem se velmi nutila. Výjimkou byly světlé chvilky na začátku knihy, které považuji za povedené.

Věřím však, že si kniha své čtenáře najde a poskytne jim přesně to, co se autorka svou knihou snažila vyjádřit.

Za poskytnutí knihy k recenzi mnohokrát děkuji autorce Alžbětě Bublanové. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete například zde.

autor: Alžběta Bublanová

nakladatelství: Ikar

rok vydání: 2020

počet stran: 160

ANOTACE