Díky nově uzavřené spolupráci s nakladatelstvím Rosier se mi do rukou dostala novinka autorky Agnes Pechové, která je druhým dílem deníkových zápisků a různých komických zážitků samotné autorky.


Být manželkou mnicha a mistra bojových umění v jednom, vychovávat puberťáka, mimino, tři čuby a kocoura není vždy úplně jednoduché. Agnes o tom ví své… A co teprve, když se celá tahle smečka musí odstěhovat z Prahy na odlehlý statek na Vysočině. To začíná ta pravá jízda okořeněná spoustou šlamastyk, trapasů a tragikomických příhod! Agnes si však vždy poradí – s humorem a s grácií sobě vlastní (a samozřejmě s lahví vína). Nenechte si ujít vtipné zápisky jedné výtržnice na mateřské, která každou tragédii přemění v komedii.


Přiznám se, že o Agnes Pechové, což je v podstatě její pseudonym, jsem slyšela úplně poprvé. Nesetkala jsem se s jejími příspěvky ani na Facebooku, ani na Instagramu, byť jsem na obou platformách aktivní. Nicméně je pravdou, že já nikdy blíže nesledovala žádné ženy na mateřské, které by podobným způsobem glosovaly svůj každodenní život s dítětem. Trochu jsem se tedy obávala, jak mi humor Agnes sedne, a nakonec jsem překvapivě nadšená.

Po prvním prolistování na mě vyskočil sprostý obrázek a slovník sprostých slov, takže jsem byla zprvu zaražená. Vulgarity moc nemusím, knihu jsem tak otevírala s mírnými obavami.

Agnes Pechová je sympatická čtyřicátnice žijící s manželem mnichem, vychovávající pubertálního syna a mimino, tři psy a kocoura. Deníkové zápisky jsou psány bez nějakého uspořádání, a jelikož se jedná o druhý díl, autorka jde bez okolků ihned na věc. Věřím, že si vás její humor brzy najde a budete se jejím tragikomickým příběhům smát nahlas stejně jako já.

Jelikož mám pětiletého syna, spoustu situací s „miminem“ (které už tak trochu miminem není) jsem si dokázala živě představit a hezky jsem si zavzpomínala na podobně šílené situace, které se matkám, resp. rodičům, malých dětí nevyhnou. U knížky jsem se pobavila, odpočinula si, navíc vděčně přijala fakt, že je na tom někdo ještě hůř (promiň Agnes), než já, a rovněž oceňuji talent o tom sepsat zápisky tak, že vás pobaví a nenudí. Na vulgární vyjadřování Agnes si rychle zvyknete, nějak mi to k ní sedlo a už si ji jinou ani neumím představit. Líbilo se mi, že si ze sebe umí udělat legraci a jak je psáno v anotaci, každou tragédii dokáže přeměnit v komedii. Velmi mě potěšila i fotografická příloha s vtipnými popisky.

K plnému počtu hodnocení chybí už jen drobnost – moc nemusím brožované knihy – rozčiluje mě, že nezdrží samy otevřené a také, že po opakovaném čtení a otevírání brzy vypadají jako salát.

Pokud se vám líbil první díl zápisků a zážitků Agnes, rozhodně vás pobaví i její pokračování. Pokud se však s autorkou setkáváte poprvé stejně jako já, zkuste se začíst a doufejte, že vás svým humorem pobaví a rozveselí.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Heleně Herynkové z nakladatelství Rosier. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete zde.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Agnes Pechová

rok vydání: 2021

nakladatelství: Rosier

počet stran: 204

ANOTACE