Tuto knihu jsem si vybrala k recenzi z prostého důvodu – líbivá obálka a zajímavě a trochu mysteriózně znějící anotace. Jak nakonec dopadlo mé hodnocení?

Děj se odehrává v předvánočním období městečka St. Albans, které je nyní pokryto sněhem a jeho atmosféra by se měla ubírat úplně jiným směrem. V nedalekém jezeře je však nalezeno tělo mrtvé dívky, která zmizela předchozí noc. Jenny Brennanová, která je novopečenou maminkou a bydlí v blízkosti jezera se svým malým synkem Finnem a manželem Willem, má podivné vidiny, které ji táhnou k místu nálezu. Místní policejní tým v čele s vyšetřovatelem Jansenem Maartenem nemá žádnou stopu, a obrátí se proto na Jenny. Brzy se ztratí i další dívka a místní komunita se začne rozpadat. Je možné, že s vraždou a zmizením má Jenny nějakou spojitost? A jestli ano, jakou? Dozví se však něco o své minulosti, která možná hraje klíčovou roli k celému případu.

Do této knihy jsem se pustila s chutí prakticky ihned, co se mi dostala do rukou. Příběh se odehrává ve dvou dějových liniích – první z nich sleduje mladou maminku Jenny, která se stará o svého čtyřměsíčního synka Finna. Vlivem naplno propuknutých mateřských pudů těžce prožívá nález těla mladého děvčete, které bylo ještě dítětem. Jenny se necítí ve své kůži, zdají se jí noční můry a v noci se z ničeho nic probouzí venku u jezera. Netuší, jak se tam ocitla. Když se to stane ještě několikrát a k tomu začne slýchat hlasy, rozhodne se navštívit odborníka. V druhé dějové linii čtenář sleduje vyšetřování z pohledu policejních vyšetřovatelů, zejména však šéfinspektora Jansena Maartena, který dostal případ na starost. 

Celý příběh byl zabalený do depresivního hávu, což moc nekorespondovalo s adventním časem a přípravou na vánoce. Nicméně není se čemu divit, když se stane něco tak strašného, jako je smrt mladého děvčete. Když zmizí další dívka, tlak na místní policii je více než hmatatelný. Policie se snaží, ale dost se v případu plácá a neví, kudy kam. Dvě dějové linie budily v mém čtení zvědavost – zajímala mě zejména Jenny, takže jsem se na každou kapitolu, která byla vyprávěna z jejího pohledu, těšila. Policejní vyšetřování bylo nemasné neslané, četla jsem ho jen ze setrvačnosti. Stop bylo málo, až nakonec vyšetřovatelé museli vzít zavděk Jenny, která tím, že „vidí duchy“, nepůsobila moc důvěryhodně. Vysvětlení jejích vidin však mělo reálný základ a příběh nijak nenarušilo.

Nejednalo se vůbec o špatnou knihu. Mám k ní však dvě výtky, kvůli kterým musím své hodnocení snížit. Autorka vypráví příběh ve třetí osobě, což by ještě nebyl až takový problém. Problémem je však přítomný čas, který upřímně nemusím, a vadí mi. V kombinaci se jednalo o dost odosobněný příběh, zejména z pohledu Jenny, do níž jsem se nemohla vůbec vcítit. V jejích vidinách jsem spatřovala zajímavý prvek mysteriózna, který mohl příběh vyzdvihnout, ale nestalo se tak. I celkovou atmosféru (zasněžená krajina, adventní čas, mysteriózno, vražda dívky) autorka nevylíčila tak, jak bych si představovala. Druhou výtku mám k pachateli – jakmile se v knize objevil, tušila jsem, že jím bude on. Žádné překvapení se tak na konci nekonalo. Z knížky mám vcelku rozpačitý pocit, což se odrazilo i v mém hodnocení. Stíny jezera jsou průměrnou knihou, která neurazí, ale ani nenadchne.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji e-shopu Knihy Dobrovský, jenž knihu Stíny jezera noci vydal pod značkou Vendeta. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde.

* * *

autor: Rachael Blok

překlad: Markéta Jansová

originální název: Under the Ice (2018)

nakladatelství: Dobrovský s.r.o.

edice: Vendeta

rok vydání: 2020

počet stran: 336

ANOTACE