Stín včerejší noci americké autorky Wendy Walker jsem si vybrala k recenzi z toho důvodu, že mám ráda psychothrillery a z anotace jsem usoudila, že by tento mohl stát za to. Obálka mě sice nijak zvlášť nenadchla, ale nebylo to pro mě v tu chvíli rozhodující. Jak nakonec mé hodnocení dopadlo, si můžete přečíst v recenzi níže. 

Laura se po ošklivém rozchodu vrací z New Yorku zpět za svou sestrou Rosie, jejím manželem Joem a jejich malým synem Masonem do rodného města Branston. Snaží se začít nový život a přesto, že od rozchodu uplynulo teprve 5 týdnů, domluví si rande přes seznamku. Domů se však nevrátí. Přesně v tuhle chvíli se začínají odehrávat dvě časově odlišné dějové linie, z nichž jedna sleduje Rosie, která se o svou sestru Lauru strachuje, protože se nevrátí ze schůzky. Už od první chvíle měla z její schůzky divný pocit a zdá se, že tušení bylo správné. Vzhledem k Lauřině minulosti se obává, co by mohla provést a snaží se tak vypátrat Lauřina společníka, o kterém mnoho neví. S tím jí pomáhá manžel Joe, ale také kamarád z dětství Gabe. V druhé dějové lince, která té první časově předchází, čtenář sleduje Lauru a pomalu se dozvídá, co se té osudné noci odehrálo a proč se vlastně nevrátila domů.

Bohužel mi nesedl styl autorčina vyprávění. Těžko však říct, jestli to bylo způsobeno samotnou autorkou, nebo až překladem, ale skladba vět mi místy přišla kostrbatá. Nemohla jsem se soustředit na obsah textu, neboť jsem stále zkoumala věty a řazení slov. Později jsem si však zvykla a už to tolik neřešila.

Dvě dějové linie a jejich střídání bylo však chytrým tahem. Čtenář se brzy dozví, že se Laura nevrátila ze schůzky s mužem, s nímž se seznámila přes online seznamku, a může tak retrospektivně sledovat, jakou to mělo příčinu. Celý děj v knize se tak odehrává ve velmi krátkém časovém úseku v řádu hodin, resp. dnů. Tímto se autorce podařilo především to, že celý příběh působí svižně a děj odsýpá.

Na druhou stranu vám tempo příběhu zpomalí fakt, že se ve své podstatě jedná o psychothriller, tedy žánr, v němž to nejvíc okaté rozuzlení, které autorka nabízí, není nikdy to správné. Brzy je tak jasné, že ten, který se zdá mít ve zločinu prsty, není v závěru oním pachatelem. Celý příběh je tak od prvních stránek velmi předvídatelný, což u daného žánru není vůbec žádoucí. Předvídatelnost spatřuji jako hlavní problém celé knihy.

Celý děj bohužel nezachránily ani postavy, a to především hlavní postava Laury, která se místy chová velmi nelogicky a proti zdravému rozumu. Její mysl zastřená minulostí působí účelově a čtenáři je velmi brzy jasné, že nic nebude takové, jaké se na první pohled zdá. Jak někteří autoři psychothrillerů umí bravurně čtenáře vodit za nos, tak autorka této knihy se ještě musí hodně co učit, aby jí čtenáři na její lep sedli. 

Rušivě působil rozhovor Laury s Dr. Brodym, jehož účel jsem v příběhu zřejmě vůbec nepochopila. Dialog působil podivně a nesourodě. 

Najít na této knize výrazný klad (mimo výše uvedeného) je velmi těžké. Děj nezachránilo ani jeho rozuzlení, které nejen, že působilo předvídatelně, ale především mi do celkového konceptu nezapadlo. Vzhledem ke konečnému rozuzlení jsem nepochopila předchozí natahování děje, které bylo ve svém závěru úplně zbytečné. Následné „prozření“ hlavní postavy, co se týče její minulosti a „velkého“ odhalení, se jevilo uměle a násilně, jako kdyby se autorka právě rozhodla, že teď je ta správná doba na velké „wow“. Působilo spíše směšně, než aby vás překvapilo.  

Stín včerejší noci byl pro mne bohužel spíše zklamáním, nežli podařeným psychothrillerem. Nováčkům, kteří s tímto žánrem teprve začínají, by se naopak líbit mohl, pro ostřílené čtenáře je jen pouhou ztrátou času. 

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji e-shopu Knihy Dobrovský, jenž knihu Stín včerejší noci vydal pod značkou Vendeta. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde.

* * *

autor: Wendy Walker

překlad: Michal Grúz

originální název: The Night Before

nakladatelství: Dobrovský s.r.o.

edice: Vendeta

rok vydání: 2020

počet stran: 310

ANOTACE