S malou pomocí přátel je název druhého dílu se svérázným soukromým detektivem Viktorem Náplavou. První díl Podzimní boogie-woogie vyšel v roce 2020 a tehdy po jeho přečtení jsem byla velmi nadšená.

Jak dopadlo opětovné setkání s Viktorem Náplavou po téměř třech letech? První stránky byly trochu rozpačité, marně jsem vzpomínala na postavy se snahou vybavit si scény z prvního dílu, což se postupně dařilo. Počáteční rozhovor s policejním radou mě natolik zmátl, že jsem se nemohla zorientovat, ve kterém století se příběh odehrává, měla jsem totiž za to, že doba byla zasazená do současného Brna, což se nakonec taky potvrdilo. Příběh si postupně hezky sedl, Viktorova postava se mi vybavila v plné kráse a pak už nic nebránilo užít si tento vtipně podaný detektivní příběh odehrávající se na domácí scéně.


Druhý díl detektivní série ze současného Brna, kterým vás opět provede svérázný detektiv Viktor Náplava.
V Brně před justičním palácem je za bílého dne postřelen muž, v jehož kapse se najde vizitka detektiva Náplavy. Soukromému očku tak nezbývá nic jiného než rozlepit víčka, překonat ranní kocovinu a pustit se do pátrání. Ve druhém příběhu brněnské série vás samorostlý detektiv vezme s sebou nejen do svého oblíbeného baru, ale i do kasáren nebo do manželské poradny. S malou pomocí starých i nových přátel vám Viktor namíchá koktejl záhad, napětí a ironie, ze kterého vás nebude bolet hlava.


Na 160 stranách, které budete mít velmi rychle přečtené, vám autor zprostředkuje detektivku z českého prostředí, se zajímavými postavami, ale především nevšedními scénami. S Viktorem se ocitnete nejenom v jeho oblíbeném baru s vtipným barmanem za barovým pultem, ale dostanete se i do manželské poradny či kasáren. Setkáte se se známými postavami, ale poznáte i nové. Já jsem si oblíbila Igora, zpočátku sice působil jako hromotluk, který moc chytrosti nepobral, ale nenechte se mýlit. Taky jsem si užila brněnský hantec, který příběh zpestřoval, i když jsem některým slovům vůbec nerozuměla.

Z knihy čiší pořádná ironie a sarkasmus, a to mám ráda. Autor mě opět přesvědčil, že psát umí, umí sestavit detektivní příběh s hlavou a patou, který je navíc originálně podaný a jemuž nechybí vtip. Těším se na další detektivní příběh s Viktorem Náplavou a pevně doufám, že na něj nebudeme čekat zase tak dlouho.

Pokud jste milovníky krátkých českých detektivních příběhů s originálními postavami a vtipně podanými scénami, jste z Brna či okolí a vám nevadí hantec, rozhodně se poohlédněte po této sérii, která zaručuje výborný (a intenzivní) čtenářský zážitek.

Kniha v elektronické podobě se ke mně dostala přímo od autora Jana Švancary, jemuž tímto velmi děkuji.

autor: Jan Švancara, nakladatelství: Pointa, rok vydání: 2023, počet stran: 160