Po Tedu Bundym vydalo nakladatelství Jota další knihu ze série True Crime – tentokrát o satanistickém bestiálním vrahovi Richardu Ramirezovi.

Richard Ramirez řádil v okolí Los Angeles mezi lety 1984 a 1985 a bylo mu prokázáno třináct vražd, pět pokusů o vraždu, jedenáct znásilnění a čtrnáct loupeží. Za tyto zločiny byl odsouzen k smrti a v cele smrti strávil nakonec třiadvacet let. Miloval metalovou hudbu, věřil v Satana a své zločiny prováděl pod rouškou tmy – odtud jeho přezdívka Night Stalker.


„Byl jsem obviněn z téměř všech zločinů, které si dokážete představit.“ Život a zločiny satanistického zabijáka Richarda Ramireze. SÉRIE TRUE CRIME POKRAČUJE. Znáte z Netflixu. Šokující příběh o případu sériového vraha, který inspiroval oblíbený seriál na Netflixu! Kniha, která byla pečlivě zpracovávána po tři roky na základě téměř sta hodin exkluzivních rozhovorů s Richardem Ramirezem z kalifornské cely smrti, je definitivním příběhem nejobávanějšího amerického sériového vraha. Od Ramirezových prvních střetů se zákonem přes jeho nejvražednější pronásledovatelské výpravy až po bezprecedentní policejní hon, který vyústil v jeden z nejsenzačnějších soudních procesů v dějinách Kalifornie, je tato kniha děsivým a uhrančivým sestupem do samého nitra lidského zla.


Autor Philip Carlo strávil s Richardem Ramirezem přes sto hodin a z jeho výpovědí sestavil detailně propracovaný děsivý příběh o jeho životě. Napěchovaný děj čítající přes 500 stran začíná brutální vraždou stařenky a poodhaluje pozdější Ramirezům modus operandi. Když přicházejí další a další brutální útoky, čtenář musí být šokován. Pochybnosti, zda toto mohl zvládnout jeden muž, sužovaly i policisty, kteří na případu pracovali. Jelikož Ramirez řádil po širém okolí Los Angeles, trvalo, než si policisté spojili všechny útoky dohromady. Los Angeles se totiž člení do mnoha okresů a čtvrtí a každá má svoji vlastní policejní stanici. Předávání informací tak záviselo na konkrétním policistovi a jeho rozhodnutí. Přesto se našly znaky společné pro některé útoky. Všechny probíhaly za tmy a předcházelo jim vloupání do objektu se zanecháním otisku boty, v němž nic netušící oběť poklidně spala. Poté započal velmi brutální útok končící znásilněním či smrtí obětí.

Jde vidět, že autor byl profesionál, který nemíchal do své knihy city a vlastní předpojatost, na rozdíl od Ann Rule, jež napsala knihu o Tedu Bundym. Zpočátku strohé vyprávění Philipa Carla vás však strhne ve víru šílených zločinů, komplikovaného vyšetřování, popisu Ramirezova dětství až po útočníkovo zadržení a soudní proces. Zaujme vás i sestavení samotné knihy, kdy autor nejprve nastíní neznámého zločince a ukáže jeho řádění, které snad nebere konce, po velmi laxní pátrání, kvůli němuž zbytečně narůstaly počty obětí, po odhalení totožnosti vraha, ke kterému přispěla náhoda. V tu chvíli se autor vrací na počátek celého příběhu – do Richardova dětství a odhaluje příčinné souvislosti s utvářením osobnosti malého Richarda v rodině, která byla sice plná lásky, ale také ohromné zuřivosti a agrese v mužském pokolení. Rozhodující vliv na Richarda měl jeho bratranec Mike, který bojoval ve Vietnamu a Richardovi detailně popisoval všechny hrůzy, které tam sám páchal. Spouštěčem pak bylo zřejmě očité svědectví vraždy, které byl Richard přítomen. Od toho dne jej smrt začala fascinovat a pomalu se začal odvracet od víry v Boha.

Další část knihy se věnuje Ramirezovu zatčení a zdlouhavé cestě k odsouzení, která byla náročná nejen pro aktéry samotné, ale také pro čtenáře. Soudní proces byl velmi komplikovaný sám o sobě a také bohužel únavný i pro čtenáře. Autor má sice obdiv za propracovanost a detailní rozbory, přesto by bylo vhodné tuto pasáž trochu zkrátit. Nadšení z knihy totiž trochu opadne, čtenář se probírá nudnými soudními postupy, výpověďmi policistů, obětí a svědků, které se opakují. Stejně jako v případě Teda Bundyho se do popředí dostává nepochopitelně velké množství fanynek Richarda Ramireze, které mu píší milostné dopisy a účastní se každého veřejného soudního procesu. Rozum zůstává stát rovněž u jedné členky poroty, která se do Richarda zamiluje. Konečný verdikt a následný pláč fanynek se rozléhá soudní síní. Přesto se čtenář dozví i pár zajímavostí, jednou z nichž je například popis nudného a stereotypního života v cele smrti. Překvapením je i svatba v cele smrti s jednou z fanynek.

V závěru knihy si čtenáři mohou přečíst úryvek rozhovoru autora s Richardem Ramirezem a prohlédnout obrazovou přílohu.

Pokud jste fanoušky žánru true crimi, s touto knihou rozhodně nešlápnete vedle. Kvalitně odvedená práce čiší z každé strany, kterou autor napsal a vedle knihy o Tedu Bundym se i kniha o Richardu Ramirezovi řadí k literatuře faktu, kterou vyhledává mnoho čtenářů po celém světě.

Na závěr mám ještě jeden dodatek. Pokud vás autor tímto dílem zaujal, rozhodně se poohlédněte po jeho další literatuře faktu věnující se nájemnému vrahovi Richardu Kuklinskému nazvanou Ledař, kterou mám momentálně rozečtenou a je neméně šokující.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Štěpánce Levé z nakladatelství Rosier, která zprostředkovala recenzní výtisk a samozřejmě rovněž nakladatelství Jota.

Pokud Vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde.

Autor: Philip Carlo, originální název: The Night Stalker: The Disturbing Life and Chilling Crimes of Richard Ramirez (1996), překlad: Sylva Ficová, rok vydání: 2022, nakladatelství: Jota,

počet stran: 576