Remy je průvodkyní v jednom z nejstrašidelnějších sídlech ve státech, které je opředeno hrůznými událostmi z minulosti. Po jedné prohlídce ji osloví jeden z účastníků, jestli by neměla zájem účastnit se dvoutýdenního pobytu ještě spolu s dalšími lidmi. Remy zpočátku odmítne, ale poté se rozhodne tohoto pobytu zúčastnit a tajně doufá, že uvidí alespoň některé z nadpřirozených jevů, které dům proslavily. Mark, hlavní aktér pobytu ve strašidelném domě, dá spolu s Remy dohromady osmičlennou skupinu, mezi jejímiž členy jsou například médium či majitelka sídla. V prvních chvílích se zdá, že pobyt splní svůj účel, později se však začnou dít nevysvětlitelné věci – samovolné otevírání a zavírání dveří, prosakování barvy skrz tapetu, když však o život přijde jeden z členů a navíc je skupina odříznuta od okolního světa neústupnou bouří, začne jít do tuhého. Podaří se ostatním účastníkům vyváznout ze spárů strašidelného domu Carrowů?

Jelikož jsem četla autorčiny předchozí dvě knihy Duch domu Ashburnů (Fobos, 2019) a Tajemství sídla Craven Manor (Fobos, 2019), nenechala jsem si ujít ani další její knihu Přízraky domu Carrowů, na které jsem četla mnoho pozitivních ohlasů. Jak jsem knížku nakonec hodnotila, si můžete přečíst v recenzi níže.

Příběh má trochu rozvláčnější začátek, ale čtenář se tak aspoň může podrobně seznámit s nejstrašidelnějším domem, na jaký může narazit. Jeho historie je opravdu děsivá a nažene vám husí kůži, především kolik lidí prošlo domem a kolik jich zemřelo (a jakým způsobem). Autorka umí různé scény popsat tak, že si je dokážete velmi živě představit a tím sami sebe vylekáte. A to je teprve začátek. Jakmile se totiž ocitnete v domě spolu s osmi účastníky dvoutýdenního pobytu, začnou se dít ještě horší věci a všechny zažijete na vlastní kůži. Totéž zažijí i postavy příběhu. Vy však máte možnost, pokud se hodně bojíte, knihu zavřít a dočíst si ji za denního světla, ale postavy v příběhu možnost úniku nemají. Obklopí je mohutná bouře a z domu není žádná cesta ven. 

Kniha Přízraky domu Carrowů měla našlápnuto velmi dobře už od prvních stránek. Autorka umí perfektně vylíčit hororovou atmosféru a napínat vás přesně v tom správném okamžiku. Kniha se tak velmi těžko odkládá. Pokud navíc milujete příběhy odehrávající se v tzv. zamčeném pokoji, tedy v tomto případě spíše v zamčeném sídle, nenechte si tuto knihu ujít, protože v jednu chvíli budou za záhadných okolností umírat účastníci pobytu a každý bude podezřívat každého. Knihu jsem si velmi užila až do jejího rozuzlení, kterého jsem se popravdě už předem trochu obávala. 

Knižní horory můžou být sebelepší a sebelépe napsané, ale pokud vás zklame konec, váš pohled na celkový příběh už to změní. Je mi jasné, že se autor nemůže trefit do vkusu všem čtenářům, ale v případě hororu je závěr docela zásadní. Nebýt tohoto konkrétního konce, který v hororech dle mého názoru nemá co dělat, byla bych spokojená a dala plný počet hodnocení. Takhle bohužel musím jednu hvězdičku ubrat, protože autorka má závěry ve všech knihách na stejné vlně a já bych si konečně přála nějaký realističtější a klidně i tragičtější.

Pokud jste si tedy autorku Darcy Coates oblíbili jejími předchozími knihami, s touto rovněž nešlápnete vedle. Jen počítejte s tím, že se na závěr žádného velkého překvapení nedočkáte.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji e-shopu Knihy Dobrovský, jenž knihu Přízraky domu Carrowů vydal pod značkou Fobos. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Darcy Coates

překlad: Vendula Šumanová

originální název: The Carrow Haunt (2018)

nakladatelství: Dobrovský s.r.o.

edice: Fobos

rok vydání: 2020

počet stran: 296

ANOTACE