Autorku Lucy Clarke jsem si oblíbila jejími předchozími knihami, především však Modrou a Stíny nad zálivem, z nichž druhá zmíněná byla naprostá bomba ve svém žánru. Jak v mých očích dopadl její další psychothriller Pozvala mě dál?

Spisovatelka Elle Fieldingová cestuje do Francie za prací a při té příležitosti se rozhodne pronajmout svůj dům v Cornwallu. Po návratu však už není nic jako dřív. Nejen, že je trnem v oku sousedům, protože krásnou chatičku stojící na útesu nechala přestavět na monstrózní modernou přetékající dům, avšak s úchvatným výhledem na moře, navíc v domě najde rozbité těžítko, jehož uštípnutý střípek se jí zapíchnul v koupelně do nohy. Pracovna, kterou pečlivě zamkla, neboť se jedná o její svatyni, v níž nachází inspiraci pro psaní, byla odemčená, a neustále má pocit, že ji někdo sleduje. Dům pronajala přes společnost Airbnb jakési Joanně s rodinou, když se však s ní snaží spojit, zjistí, že její účet již neexistuje. Někdo jí chce dát najevo, že ví o její minulosti. S tím souvisí rovněž vyškrábaný vzkaz na dřevěném stole, který je velmi výmluvný. Dům, který byl jejím snem, se postupně mění v dům hrůzy a Elle se z něj snaží co nejčastěji uniknout. To by se však nesměl blížit termín k odevzdání další knihy, který se rychle zkracuje…

O autorce vím, že miluje oceán, takže mě vůbec nepřekvapilo, že do své další knihy opět zakomponovala mořskou hladinu nejen ve formě úžasného výhledu, který je dopřán hlavní hrdince.

V dospělosti napíše Elle zničehonic knihu, z níž se krátce po vydání stane bestseller. Nyní si po zásluze užívá veškerou slávu s tím spojenou. Účastní se besed, ale především dává rady začínajícím autorům. Je tedy celkem překvapení, že jí nad hlavou visí možnost ztráty bydlení kvůli nesplaceným dluhům. Její jedinou záchranou je včasné odevzdání nového románu, jenže ten ještě vůbec nezačala psát. A když se kolem ní začnou dít podivné věci, je jeho napsání doslova nemožné.

Čtenář v tomto napínavém psychologickém thrilleru pomalu odkrývá tajemství a lži, které jsou nosnou zápletkou. Je Ellina minulost pro pachatele tím správným vodítkem? Podle všech indicií se zdá, že ano. Ponurá atmosféra anglického pobřeží a celková tíživost příběhu dodává ději ten správný šmrnc.

Autorka zvolila pro své vyprávění ich formu, díky které si podmaní nejednoho čtenáře a tím ho připoutá ke svému příběhu. Elle je tajuplná jak sám oceán a nevydává svá tajemství na potkání. Přesto někdo o její minulosti ví a nebojí se ji odkrýt. V mezikapitolách sledujeme tedy nejen Ellinu minulost, ale také domnělého pachatele, který hovoří přímo k Elle.

Zápletka byla skvěle vymyšlená i zpracovaná, sice mi chvíli trvalo, než jsem se do knihy začetla, ale pak jsem se nemohla od příběhu odtrhnout. Rozuzlení bylo překvapivé, ale konec mě mírně zklamal. Konečná scéna byla přehnaná až nereálná a domnělý happyend tomu také moc nepomohl. Psychothrillerem Stíny nad zálivem nasadila autorka laťku velmi vysoko a touto knihou se jí bohužel překonat nepodařila. I nadále zůstává autorka mou oblíbenkyní a na každý další její nový román se budu těšit a nenechám si ho ujít.

Pokud jste si stejně jako já Lucy Clarke oblíbili, je její nový psychologický román Pozvala mě dál je pro vás povinností. Na druhou stranu, pokud autorku ještě neznáte, možná je nejvyšší čas se s ní seznámit.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Markétě Havlové z nakladatelství Grada. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete zde, a to i v elektronické podobě.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Lucy Clarke

překlad: Jana Kordíková

originální název: You Let Me In (2018)

nakladatelství: Grada

značka: Cosmopolis

počet stran: 376

ANOTACE