Před nedávnem mě oslovil autor s nabídkou, zda bych neměla zájem detektivky se zajímavým názvem Podzimní boogie-woogie. Jelikož jsem měla možnost požádat o recenzní e-knihu, této nabídky jsem využila a ještě toho dne knížku rozečetla.

V hlavní roli se představí Viktor Náplava, tak trochu zkrachovalý detektiv, jehož osloví známý architekt s prosbou o hlídání dcerunky, kolem které se pohybují podivná individua. Zpočátku jednoduchý případ, ve kterém půjde o ztracený obraz, se změní v napínavé dobrodružství s kořeny sahajícími až do minulosti, a to konkrétně k československým legionářům.

Ve vedlejší roli se objeví moje jmenovkyně Marcela, studentka estetiky, která píše diplomovou práci na téma estetika plagiátu, a obraz, okolo něhož se točí celý tento detektivní příběh, je jejím objektem zkoumání.

Celý příběh se odehrává (vyjma historických vsuvek) v moravské metropoli – v Brně, a pokud zde žijete nebo máte nějakým způsobem k Brnu blízko, knihu si užijete o to více!

Autor napsal sice krátký, leč zábavný detektivní příběh z českých luhů a hájů se sympatickým soukromým detektivem v hlavní roli, který často trousí vtipné a trefné hlášky, nad nimiž se upřímně zasmějete. Pochválit musím rovněž historickou vsuvku, odehrávající se mezi československými legionáři žijícími v Rusku, která mě zaujala o to více, že jsem krátce před čtením této knihy dočetla knihu Generál Heliodor Píka a jeho vrazi, v níž československé legie hrají rovněž významnou roli.

Zpočátku je těžké si domyslet, jak mohou tyto dvě dějové linky spolu souviset a provázat se, ale brzy budete mít tušení, stejně jako Viktor Náplava, okolo něhož se začnou stahovat mračna a půjde mu doslova o krk.

Bylo mi líto, že je knížka tak krátká, rozhodně bych si ji dokázala představit jako plnohodnotný třísetstránkový detektivní román, ale na druhou stranu by nebylo její čtení nejspíš tak intenzivní.

Je vidět, že autor psát umí a že ho to baví! Doufám, že se dočkáme dalšího pokračování s tragikomickou (myšleno v nejlepším možném slova smyslu) postavou Viktorem Náplavou, která je skvělým tahounem celého příběhu. Historická dějová linka však tuto knihu činí ještě o stupeň lepší!

Pokud máte chuť na českou detektivku z českého prostředí, se zajímavými postavami a s neméně zajímavým příběhem, atraktivní historickou linkou, jednoduchou zápletkou a vcelku logickým vyústěním, rozhodně sáhněte po Podzimním boogie-woogie Jana Švancary, který, doufám, ještě neřekl poslední slovo.

Za poskytnutí recenzní e-knihy ještě jednou mnohokrát děkuji Janu Švancarovi. Pokud Vás kniha zaujala, zakoupit ji můžete jak v listinné, tak v elektronické podobě, a to zde.

autor: Jan Švancara

nakladatelství: Pointa

rok vydání: 2020

počet stran: 176

ANOTACE