Když mi Tým Megaknih prostřednictvím nakladatelství Ocelot nabídl knihu Podivný počátek k recenzi, neváhala jsem příliš dlouho. Zaujala mě především anotace a atmosféra historického Londýna, ale také na první pohled úžasná obálka.


Londýn, 1887.
Po pohřbu své staropanenské tety může osiřelá Veronica Speedwellová pokračovat ve svých cestách po světě a věnovat se vědeckému bádání – a příležitostným milostným avantýrám. Zběhlá v lovu motýlů stejně jako v odhánění ctitelů, Veronika se hodlá vydat na svou životní cestu.
Osud má však jiné plány, když Veronika překazí svůj vlastní pokus o únos s pomocí záhadného německého barona, který jí nabídne útočiště v péči svého přítele Stokera, samotářského a mrzoutského přírodovědce. Než jí však baron stačí prozradit, co ví o spiknutí proti ní, je nalezen zavražděný – a Veronika se Stokerem se tak jako obezřetní partneři vydávají po stopě nepolapitelného útočníka, aby se dopátrali zlovolné pravdy.


Napínavý detektivní příběh se odehrává v roce 1887 v Londýně. Hlavní postavou je osiřelá Veronica Speedwellová, která se věnuje vědeckému bádání a příležitostným milostným avantýrám. Když jednoho dne překazí svůj vlastní únos s pomocí záhadného německého barona a útočiště najde u mrzoutského a samotářského přírodovědce Stokera, je baron zavražděn, aniž by jí prozradil více o tajném spiknutí. Veronica se Stokerem se dávají na útěk a snaží se rozlousknout, kdo a především proč se je pokouší připravit o život. 

Autorka výborně popsala atmosféru tehdejší doby a zasadila do ní napínavý příběh s atraktivními hlavními postavami. Inteligentní a drzou Veronicu si jistě lehce oblíbíte, neboť si dělá věci po svém a svým sarkasmem dostává do kolen především Stokera, samotáře a hrubiána, který má dle ní neskutečně přitažlivé svaly. Od prvních stránek to mezi nimi jiskří a oba dva spojuje hluboký zápal pro vědu. Společně se vrhají do nebezpečných situací, aby odhalili jedno velké tajemství. 

Kniha Podivný počátek v sobě skrývá dobrodružný příběh s detektivní zápletkou a špetkou romantiky, která zaujme především čtenářky. Od prvních stránek budete fandit na tehdejší dobu pokrokové Veronice, která na nebezpečné situace používá důvtip a svůj osobní šarm. 

Kniha se četla téměř sama, některé scény byly však zbytečně zdlouhavé a odváděly pozornost od hlavní zápletky. Počítejte sice s lehčí předvídatelností, ale za to se připravte na parádní humor, který je protkán celým dějem. 

Pokud vás baví knihy o Sherlocku Holmesovi a důvtip u vás hraje prim a nevadí vám, že v hlavní roli se tentokrát ocitne ženská hrdinka, rozhodně se na tuto knihu zaměřte. Jedná se o první díl série Veronica Speedwellová a pevně doufám, že časem vyjdou i další díly. Autorka jich má na kontě dokonce již osm.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji týmu MegaKnihy a nakladatelství Ocelot. Pokud Vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde.

autor: Deanna Raybourn, originální název: A Curious Beginning (2015), překlad: Eva Hauserová, nakladatelství: Ocelot (2023), počet stran: 368, typ vazby: brožovaná