Mé první setkání s autorkou proběhlo prostřednictvím knihy Beze svědků, kterou jsem hodnotila velmi dobře a díky níž jsem zjistila, že si určitě v budoucnu chci přečíst i další knihy této autorky. Nedávno se mi právě naskytla příležitost a já se pustila do autorčiny u nás vydané novinky Pod dohledem. Jak u mě kniha obstála, se dozvíte v recenzi níže.

Joey Mullenová se nastěhuje i se svým novomanželem do krásného domku ke svému bratrovi a jeho ženě v Melville Heights, což je nejhezčí čtvrť v Bristolu. Joey s manželem si chtějí v klidu našetřit na vlastní bydlení a tohle je příležitost, která se neodmítá. Jakmile však Joey spatří souseda Toma Fitzwilliama, charismatického ředitele školy, na první pohled se do něj zamiluje. Je jím doslova poblouzněna a myslí si, že o tom nikdo neví. Ale to se velmi plete, protože Tomův syn Freddie bedlivě sleduje dění v blízkém okolí a neunikne mu zvláštní chování Joey k jeho otci. Nedaleko bydlí studentka Jenna, která pojme o řediteli jisté podezření poté, co projeví nezvyklou náklonnost její nejlepší kamarádce. Jennina matka je přesvědčena, že ředitel jí chce zničit život. Jak je možné, že v této oblíbené čtvrti dojde k brutální vraždě? Každý obyvatel má své tajemství, ale dělá to z něj zároveň i vraha?

Autorka napsala vynikající propletený příběh, kdy čtenář současně sleduje hned několik postav a pomalu odhaluje jejich tajemství. Hned na začátku se dozvíte, mimo tedy toho, že se jedna studentka před dvaceti lety zamilovala do svého učitele, že oblíbenou čtvrtí otřásla vražda, přičemž prolog vám odhalí, že to nebyla „obyčejná“ vražda, ale velmi brutální. Jakmile se pak začne před vašima očima odvíjet příběh, který vám autorka předestírá, vytváříte si pomalu motiv a dosazujete si určitou postavu na místo vraha.

Někteří čtenáři tvrdí, že začátek je velmi zdlouhavý a pomalý a nic se v něm neděje, já mám na to však jiný názor. Mě kniha vtáhla od prvních stránekzajímavě napsané postavy tomu jen napomohly. Nejdříve Joey se svou posedlostí, která ji zničehonic popadne a nemá sílu jí vzdorovat, pak Freddie, ředitelův syn, který má zálibu špehovat místní obyvatele a tak se o nich leccos dozvědět, dále Jennyina matka, jež je přesvědčená o tom, že Tom Fitzwilliam se jí rozhodl ztrpčovat život, a v neposlední řadě rovněž právě ředitel Tom Fitzwilliam, kolem něhož se očividně celý děj točí. Čím víc postupujete stránkami, tím více se dozvídáte pravdu o člověku, který se sice tváří bez poskvrnky, ale je tomu opravdu tak?

Na podobně napsaných knihách a poskládaných příbězích se mi nejvíc líbí právě ono utváření určité představy, která je v závěru úplně mylná. Baví mě, když mě autorka vodí za nos a já jí to „žeru“ i s navijákem, baví mě sledovat propletence osudů a barvitá líčení postav, které nejsou jen nudnou a šedou vsuvkou v jinak vynikající zápletce. Tato kniha má všechno: skvělý příběh i dávné tajemství, při jehož odhalení budete doslova zírat.

Pokud jste četli od autorky knihu Beze svědků a líbila se vám, věřte, že tato vás doslova uhrane. Já už se nemůžu dočkat února, až vyjde další autorčina kniha s názvem Rodina v podkroví. Autorka se touto knihou zařadila mezi mé oblíbené.

Pokud jste četli Jeden z nás od Shari Lapeny, je velká pravděpodobnost, že se vám bude líbit i tato kniha. Čtvrť, kde si pomalu všichni vidí do talíře, výrazné postavy, k tomu brutální vražda a tajemství z minulosti, které je potřeba odhalit. To vše zde najdete a ještě mnohem více.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Markétě Havlové z nakladatelství Grada. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete zde.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Lisa Jewell

překlad: Milan Lžička

originální název: Watching you (2018)

nakladatelství: Grada

značka: Cosmopolis

počet stran: 376

ANOTACE