Po delším čekání se čtenáři konečně dočkali sedmého dílu oblíbené série s vyšetřovatelkou Erikou Fosterovou, který nese název Osudné svědectví.

Sedmý díl s sebou přináší opět strhující případ, kterého se Erika spolu s kolegy ujímá krátce po nastěhování do nového a ještě ne příliš zabydleného bytu v Blackheath. Během večerní procházky se Erika ocitá přímo na místě činu. Zavražděnou je Vicky Clarkeová, která měla svůj vlastní podcast o skutečných zločinech. Erika zjistí, že Vicky pracovala na nové epizodě podcastu o sexuálním predátorovi, který loví mladé studentky v okolí jižního Londýna. Policie nemůže najít Vickyiny poznámky a nahrávky z jejího bytu, takže se vyšetřovatelé domnívají, že Vicky byla jen krůček od odhalení pachatele, který za sebou musel zamést stopy.

Pocity při otevření knihy a začtení se do sedmého pokračování s Erikou Fosterovou byly podobné, jako vrátit se do míst, která důvěrně znáte. Nedivím se, že mnoho čtenářů bažilo po návratu Eriky a nejnovější díl přivítali s otevřenou náručí. Nakladatelství Grada chytře naplánovalo vydání knihy před Vánoci, takže věřím, že si nejeden šťastný čtenář o Štědrém večeru rozbalil zrovna tuto knihu z ní radost!


Detektiv Erika Fosterová se během večerní procházky v okolí svého nového domu v Blackheath ocitá na místě činu. Brutálně zavražděná žena je Vicky Clarkeová, která měla svůj vlastní podcast o skutečných zločinech.

Poté co se Erika připojí k vyšetřování případu, zjistí, že Vicky pracovala na nové epizodě podcastu o sexuálním predátorovi, který loví mladé studentky v okolí jižního Londýna, a než se v hluboké noci vloupá k nim domů, dlouho je sleduje.  Jakmile Erika zjistí, že všechny Vickyiny poznámky a zvukové nahrávky z jejího bytu v době její vraždy zmizely, začíná jí být jasné, že Vicky byla jen krok od odhalení útočníka, jenž ji zavraždil proto, aby nebyl odhalen a dopaden.

Pak ale přijde šok a Erika musí přehodnotit vše, co si do té doby o Vicky myslela a věděla. A s omezeným množstvím indicií a téměř žádnými důkazy musí najít vraha, než udeří znovu.


Na čtení jsem se těšila, i když vzadu v hlavě se ozýval hlásek, zda se autorovi podaří po takové pauze se plynule vrátit zpět k rozepsané sérii. Musím podotknout, že to bylo ještě mnohem lepší. Začátek vás opět ihned vtáhne a nepustí. Setkání se známými postavami bylo příjemné a autor čtenářům připomene několik detailů z minulých dílů, takže se opět souvisle ponoříte do příběhu. Rovněž se setkáte s oblíbenými kolegy Eriky Fosterové, s Petersonem a Mossovou.

Anotace zní docela přímočaře, ale nebyl by to Robert Bryndza, aby čtenářům nenachystal nejedno překvapivé odhalení. Jak už jsou čtenáři zvyklí, autor nezdržuje omáčkou okolo a jde rovnou k věci. Vyšetřování zločinu zde hraje prim. A tak to má v detektivkách být. Mnozí čtenáři mohou podotknout, že autor píše jednoduše. Ano, nejedná se o mnohovrstevnaté romány, ale splňují přesně to, co čtenář očekává – krvavý zločin, jenž se uskuteční v zajímavém prostředí, následuje intenzivní pátrání sympatickými vyšetřovateli, probíhají výslechy svědků, vše nakonec ústí do smysluplného a logického závěru. Překvapivé zvraty v průběhu čtení rovněž nejsou výjimkou. Suma sumárum se jedná o nenáročnou detektivku, u které si odpočinete a přečtenou ji budete mít klidně během dvou dnů.

Knihu doporučuji všem milovníkům nenáročných detektivek a samozřejmě fanouškům Roberta Brynzdy. Pro ně je nový případ s Erikou Fosterovou přímo povinnost!

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Báře Mikešové z nakladatelství Grada. Pokud Vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete zde, a to i v elektronické podobě.

autor: Robert Bryndza, originální název: Fatal Witness (2022), překlad: Kateřina Elisová, nakladatelství: Cosmopolis, rok vydání: 2022, počet stran: 384