Po prvním díle, ke kterému jsem sice měla nějaké výtky, ale nakonec jsem jej ohodnotila pozitivně, a jehož konec mě navnadil na pokračování, jsem se pustila do druhého dílu s názvem Nyxia nespoutaná. Naši mladí hrdinové, kteří byli vycvičeni Babylonem, přistávají na povrchu planety Eden, kde mají těžit onu vzácnou hmotu, s níž měli již tu čest se seznámit. 

Autor se tentokrát věnuje spíše popisům okolí planety, jejích obyvatel, kterým Babylon říká Adamité (sami se nazývají jinak), čtenář se dozvídá jejich zvyky, uspořádání ve společnosti (tzv. kruhy) a později i jednu důležitou informaci o budoucnosti jejich planety. Čtenář velice brzy vytuší, že Babylon není tím, za koho se vydává, ale i přesto, že brzy bude jasné, kdo je ten hodný a kdo padouch, příběh se ještě několikrát zamotá a čtenář bude často na pochybách. Pozitivum jsem viděla v tom, že hlavní hrdinové se konečně semkli (až na výjimky) a začali uvažovat společně a společně se také pustí do boje proti nepříteli.

Autor dává větší prostor postavám, a to nejen Emmettovi, ale také například Morning, kterou má čtenář možnost poznat trochu více. Postav je sice mnoho, ale není problém se v nich zorientovat. Romantická linka navazující po prvním dílu je nenásilná a příběhu nevadí. V příběhu je jen jako jakýsi doplněk, ale příjemný.

Jak knihu popisuji výše, působí příběh atraktivně a zajímavě, bohužel autor se nevyhnul určitým pasážím, které byly nudné a jaksi určené jen jako výplň. Takže se často v knize střídaly momenty, kdy jsem knihu hltala a nemohla odložit, ale naopak také části, které mě nebavily a četla jsem je jen ze setrvačnosti. Musím bohužel konstatovat, že druhý díl se mi líbil o něco méně než první, což se odrazilo i v mém konečném hodnocení.

Věřím však, že mnoha čtenářům a čtenářkám se druhý díl líbil ještě více, než ten první a po přečtení posledních stránek se nemohl dočkat dalšího – posledního – dílu. Já měla to štěstí, že jsem knihy četla chvíli po sobě a v hlavě mi (většinou) utkvěly všechny podstatné informace. Proto doporučuji číst celou sérii bez zbytečně dlouhé prodlevy.

Jak hodnotíte druhý díl? Překonal ten první nebo naopak byl pro vás zklamáním?

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Scott Reintgen

překlad: Jolana Navrátilová

originální název: Nyxia Unleashed (2018)

nakladatelství: King Cool

rok vydání: 2019

počet stran: 408

ANOTACE