Všemi chválený young adult thriller jsem si prostě nemohla nechat uniknout. Jakmile mi tedy přišel k recenzi, ihned jsem se do něj pustila a mohu říct, že přečtení nelituji.

Hlavní hrdinkou je Pipa Fitz-Amobiová, středoškolská studentka, která pracuje na závěrečném školním projektu, za nímž se však skrývá vyšetřování zločinu. Před pěti lety totiž zmizela oblíbená studentka Andie Bellová, z jejíhož zmizení byl obviněn její přítel Sal Singh, který pod tíhou důkazů spáchal sebevraždu. Celé městečko ho odsoudilo jako vraha. Pipa však věří v jeho nevinu a snaží se očistit jeho jméno. Společně se Salovým bratrem Ravim se pouští do pátrání, které bude velmi nebezpečné. Co když se vrah skrývá mezi obyvateli městečka? Pipa tedy pilně pracuje na školním projektu, který ji může zabít…

Zpočátku jsem měla menší problém s tím, že je děj vypravován ve třetí osobě. Autorka asi chtěla odlišit běžný děj od různých listinných materiálů, z nichž se skládala Pipina závěrečná školní práce. Ta totiž obsahovala protokoly psané prostřednictvím myšlenek hlavní hrdinky. Hůře se mi tedy zvykalo na postavu Pipy a autorkou zvolená forma vyprávění způsobila, že jsem si k hlavní postavě hledala cestu delší dobu. Tato forma vyprávění mi zde tedy nesedla a raději bych zvolila ich-formu.

Na druhou stranu hodnotím pozitivně autorčin nápad vyšetřovat zločin pomocí školní práce. Ta je sice jen zástěrkou k opravdovému pátrání a hlavní hrdinka musí dodržet některé zásady, které jí určil zadavatel (například nekontaktovat rodinu zmizelé studentky), přesto se hlavní hrdinka do práce pustila s vervou a brala ji velmi vážně. V jednotlivých kapitolách se tak setkáte s přepisy rozhovorů, mapou trasující poslední kroky zmizelé dívky a jejího domnělého vraha, vyžádanými informacemi od policie apod.

Krůček po krůčku se tak Pipa dostává na kloub případu a odhaluje pozadí tehdejších událostí. Nic totiž nebylo takové, jaké se zdálo a ukazuje se, že zmizelá studentka až takovým andílkem nebyla. Možných motivů přibývá, stejně tak se rozrůstá Pipin seznam podezřelých. Pipa se v důsledku vyšetřování spojeného se školní prací ocitne v ohrožení života, a to nejen ona. Čím blíže je Pipa vrahovi na stopě, tím více se kolem ní začnou dít události, k nímž zprvu nebude brát vůbec zřetel. Což se v jednom případě ukáže jako zásadní chyba. Podaří se vůbec Pipě dokončit školní práci? A s jakým výsledkem?

Až na pár drobných klišé spojené s tímto žánrem, které jsem autorce odpustila, neboť se jedná o její prvotinu, jsem s knihou neměla žádný závažnější problém a užila jsem si ji od první stránky až do té poslední. Autorka píše čtivě, nenechá vás vydechnout a spřádá intriky namířené nejen proti hlavním postavám, ale i proti samotných čtenářům. Poslední třetina vás udržuje v napětí a závěr skrývá nejedno odhalení.

Pokud máte rádi thrillery a detektivky a nevadí vám mladší hrdinové, neváhejte a pusťte se do této knihy, protože za přečtení rozhodně stojí.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Markétě Havlové z nakladatelství Grada. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde, a to i v elektronické podobě.

autor: Holly Jackson

překlad: Karolina Medková

originální název: A Good Girl’s Guide to Murder (2019)

nakladatelství: Grada

značka: Cosmopolis

rok vydání: 2020

počet stran: 368

ANOTACE