Kniha Mělas to vědět vyšla pod záštitou nakladatelství Cosmopolis v novém kabátku, které tím zareagovalo na zfilmovanou minisérii s totožným názvem, jež nedávno odvysílalo HBO a HBO GO. Hlavních rolí se ujali Nicole Kidman a Hugh Grant.

Než se podívám na zfilmovanou verzi, rozhodla jsem se, že si knížku nejprve přečtu. Jak mé hodnocení dopadlo, se dozvíte na řádcích níže.

Hlavní hrdinkou příběhu je terapeutka Grace, která napsala knihu o vztazích a očekává se její brzké vydání. Žije v New Yorku život, jaký si vysnila – má dokonalého manžela, který pracuje jako dětský onkolog, báječného syna Henryho, jenž studuje na prestižní škole Rearden, krásný byt v New Yorku, ve kterém prožila dětství a vlastní terapeutickou praxi. Své zkušenosti se rozhodla zúročit v knize, která má pomoct ženám vyvarovat se problémům ve vztahu.

Těsně před vydáním knihy „Mělas to vědět“ se Gracein život od základů změní – brutální vražda v jejím blízkém okolí, manžel, který je nedostupný a sled událostí, které učiní strašlivá odhalení…

Název knihy je totožný s názvem knihy hlavní hrdinky, který je v tomto případě bolestnou ironií. Grace by totiž měla být odbornicí na vztahy, ale její vlastní vztah se jí začne hroutit jako domeček z karet.

Ještě před samotnou recenzí bych ráda upozornila, že tato kniha není žádným thrillerem, jak se může někdo mylně domnívat. Jedná se o psychologické drama, v němž hlavní hrdinka detailně v myšlenkách hodnotí dosavadní život, vzpomíná na důležité milníky jejího života a zároveň řeší přítomné okamžiky, které postupně odhalují, že její báječný vysněný život s dokonalým manželem byla jedna velká lež.

Jonathan, Gracein manžel, v knize vystupuje pouze prostřednictvím jejích vzpomínek. Od hrůzné vraždy zmizí, což bude mít neblahé důsledky i pro Grace. Policisté ji budou vyslýchat v přesvědčení, že kryje manžela. Jaká je však ve skutečnosti pravda?

Musím se přiznat, že autorka napsala velmi rozvláčný, místy až nudný příběh. Několikrát jsem se dočkala situace, kdy na začátku kapitoly autorka nastíní jednu důležitou a pro děj překvapivou věc, kterou doslova zazdí nudnými popisy myšlenkových pochodů Grace takovým způsobem, že vyzní do ztracena. Doslova vás přejde chuť, a napětí, které jste cítili na začátku kapitoly, opadne. Musíte tedy počítat s pomalejším začátkem a neleknout se zdlouhavých popisů.

Na druhou stranu je příběh protkán strhujícími pasážemi, které vás přikovají ke stránkám a udrží velmi lehce vaši pozornost. Závěrečná třetina, která je plná zvratů a šokujících odhalení, se autorce povedla. Bohužel i v těchto pasážích se tempo občas zpomalí zdlouhavými a ubíjejícími popisy nudné minulosti nedůležitými pro děj. Čtení je tak doslova jako na houpačce, chvílemi vás baví a stránky otáčíte ani nevíte jak, naopak chvílemi se ztrácíte ve svých vlastních myšlenkách, až zjistíte, že nevíte vůbec, o čem vlastně čtete.

Tuto knihu nakonec hodnotím průměrně – pokud by byly proškrtány některé pasáže, jednalo by se o dynamickou, zvraty a odhaleními nadupanou knihu, jejíž čtení byste si vychutnali. V této podobě, jak byla vydána, bohužel nelze hodnotit výše. Doporučím vám však udělat si vlastní názor, protože mezi negativními názory, které teda převažovaly, jsem narazila i na pár pozitivních a knihu vychvalujících.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Markétě Havlové z nakladatelství Grada. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete zde, a to i v elektronické podobě.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Jean Hanff Korelitz

překlad: Ema Stašová

originální název: You Should Have Known (2014)

nakladatelství: Grada

značka: Cosmopolis

rok vydání: 2020 (druhé vydání)

počet stran: 448

ANOTACE