Když jsem četla Věrného čtenáře, byla jsem nadšená (kromě závěru), takže když vyšla autorova další kniha a pokračování v sérii s Jessicou Niemi s názvem Krutá hra, neváhala jsem a s chutí se do ní pustila. Předčila Věrného čtenáře a jak si autor poradil s koncem? To se dozvíte v řádcích níže.

Když se v mrazivých Helsinkách ztratí populární blogerka s desetitisíce sledujícími, případu se ujme inspektorka Jessica Niemi společně s kolegy, na které je spolehnutí. Zjistí, že spolu s oblíbenou blogerkou zmizel další bloger. Jejich poslední fotka, kterou zveřejnili, je deštěm bičovaný maják na skále uprostřed moře, pod níž je báseň popisující jejich smrt. Nebude jednoduché případ rozlousknout, stopy kriminalisty zavedou do finského podsvětí. Upozaděn nezůstane ani Jessičin soukromý život, její tajemství začíná být ohroženo. Čeho je Jessica ochotna se vzdát, aby její tajemství zůstalo skryto?

Autor se chopil moderních prvků, které do svého příběhu zakomponoval, čímž vytvořil zajímavou a předem neodhadnutelnou zápletku, která mi ve svém závěrečném rozuzlení přišla bohužel přitažená za vlasy. Nic to však nemění na tom, že autor psát umí, postavy jsou sympatické, pomalu odhaluje jejich soukromé životy a čtenářům se tak mohou přiblížit.

Počítejte však s trochu rozvleklejším začátkem a než děj nabere pořádný spád, chvíli si počkáte. Řekla bych, že je to na škodu, být kniha kratší minimálně o sto stran, příběh by získal rychlejší tempo a stal by se téměř neodložitelným. Mému celkovému dojmu uškodilo i to, že jsem knihu četla na můj vkus příliš dlouho, a i když byl děj lehce zapamatovatelný, po pár dnech nečtení jsem se do něj horko těžko zpátky dostávala. Nicméně od poloviny jsem knihu téměř neodkládala, hltala stránku za stránkou a „zírala“, jaká zápletka se z příběhu začala klubat.

Postav je v příběhu celkem dost, ale se zapamatováním nebudete mít žádný problém. Některé postavy se v příběhu jen mihnou, aby splnily svůj úkol, a vy jdete zase dál. Nejvýraznější je hlavní postava inspektorky Jessicy Niemi, která, jak je v podobných knihách zvykem, si nese těžké břímě z minulosti a často hovoří se svou mrtvou matkou. Další oblíbenou postavou je Jessičin parťák Jusuf, který je jí za každé situace oporou.

Menší vadou na kráse bylo vyprávění v přítomném čase, kterému se spíše vyhýbám, ale zde v tomto případě jsem si na něj lehce zvykla a ani jej nevnímala.

Rozuzlení a odhalení vraha bylo překvapivé, ale v podstatě se žádné velké zvraty v knize neodehrávaly. Plusem jsou krátké kapitoly (ovšem i tentokrát musím vytknout číslování římskými číslicemi, které mi občas zavaří mozek) končící vždy v napínavém momentě, takže musíte číst dál.

Pokud jste již četli Věrného čtenáře a hodnotili jste jej pozitivně, pravděpodobně budete spokojeni i s Krutou hrou, která vám nabídne velkou porci napětí a detektivního pátrání zabaleného v atraktivním moderním kabátku.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Markétě Havlové z nakladatelství Grada. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete zde, a to i v elektronické podobě.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Max Seeck

překlad: Ema C. Stašová

originální název: Pahan verkko (2020)

rok vydání: 2021

nakladatelství: Grada

značka: Cosmopolis

počet stran: 456

ANOTACE