Zdravotní sestřička Bára se znenadání ocitá v nebi s tím, že si nemůže vzpomenout, jak a proč zemřela. Hlavou se jí míhají jen podivné útržky, ale je si jistá jednou věcí – že miluje svého snoubence Filipa, kterého si měla brát. Na jednu stranu lituje ztráty svého života, ale na druhou stranu se zde setkává se svou zemřelou maminkou. V nebi se zdá být všechno ideální – hraje vaše oblíbená hudba, vznášíte se na obláčku a poznáváte Noemi, která je Vaším průvodcem. Brzy však přichází zvrat. Bára se vrací do minulosti o celé dva měsíce před svým úmrtím. Jaký je účel jejího návratu? Je ještě možné napravit chyby? 

Když mě sama autorka oslovila s prosbou, zda bych si nepřečetla a následně nezrecenzovala její román Kde končí nebe, po přečtení anotace jsem se dlouho nerozmýšlela. Anotace mě zaujala na první přečtení, a i když jsem se trochu obávala toho, že román napsala česká autorka, nakonec byly mé obavy naprosto liché. 

Hlavní hrdinkou je mladá zdravotní sestřička Bára, která si má brát svého dlouholetého přítele Filipa. Láskou k němu si je jistá, přesto setkání s ním po návštěvě v nebi nebude vůbec idylické. Zničehonic je totiž vrácena v čase o dva měsíce zpět, ale přesný důvod nezná. Je si však jistá, že musí napravit některé chyby či možná někoho zachránit. Se vším se svěří svému snoubenci, který ji považuje za blázna, a kdo by ji taky nepovažoval, když si představíte, že vám tvrdí, že zemře a ocitla se v nebi, kde bylo všechno růžové a krásné. Nejlepší kamarádce taky všechno vypoví a rovněž ona si ťuká na čelo. Rozhodne se tedy žít svůj život, vše ubíhá však velmi rychle a její čas se pomalu krátí. Záblesky vzpomínek jí pomáhají si vzpomenout, přesto vůbec netuší, co se může přihodit tak strašného, že by měla na Silvestra zemřít. 

V Boha jako takového nevěřím, ale ateista nejsem. Autorčino vylíčení nebe se mi však velmi líbilo. Představa, že by to takhle mohlo probíhat po smrti, je velmi lákavá. Autorka čtenáře prostřednictvím Báry seznámí se všemi zákonitostmi nebe a jak to zde chodí. Celá autorčina myšlenka byla velmi zajímavá. Nenechte se tímto delším (a možná pro někoho nezajímavým) začátkem odradit, autorka si připravuje totiž půdu pro další děj, a jak se později ukáže, setkání v nebi s různými zemřelými osobami mělo svůj smysl. Poté se spolu s Bárou ocitáte zpět na Zemi, přičemž potřebujete stejně jako Bára zjistit, co se na Silvestra stane. 

Příběh je protkán mnoha žánry. Od esoteriky po romantiku, od detektivky k dramatu. Nejde však jednoznačně určit, který žánr převládá. Jelikož miluji detektivky, pátrání po tom, co se stane, mě velmi pohánělo při četbě vpřed. Měla jsem svůj tip, jak by vše mohlo dopadnout, ale byla jsem vedle jak ta jedle. Líbilo se mi, jak autorka dokázala napsat příběh s tolika zvraty, které jsem v žádném případě nečekala, ale i s takovými, které očekáváte, aby vše bylo nakonec úplně jinak. Tuto vcelku útlou knihu jsem si nesmírně užila a už se mi dlouho nestalo, aby mě kniha takového mixu žánrů tak upoutala a úplně přikovala ke stránkám. 

Na závěr se přiznám, že příběh nedopadl přesně podle mého očekávání a byla jsem i trochu smutná z konce, který si autorka pro své čtenáře přichystala. Ale zřejmě to tak mělo být.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji autorce Petře Lejskové – Langové.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Petra Lejsková – Langová

nakladatelství: Martin Koláček – E-knihy jedou

rok vydání: 2020

počet stran: 238

ANOTACE