Pokud hledáte čtivou knihu, v níž se střídají vypravěči společně s deníkovými zápisky hlavní postavy, policejními výslechy svědků a elektronickou korespondencí, jste tady správně.

Začátek může působit trochu pomalejším tempem, střídají se zde totiž časové roviny odehrávající se před děsivou událostí, která vyústila v napadení dvanáctiletého děvčete, a poté, kdy nastupuje na scénu psychiatrička, která dostane do péče Coru, jež byla brutálně napadena. Příběhem provází tajuplná místní legenda, která má kořeny právě v městečku Pitch, v němž se děj odehrává. Violet, Jordyn a Cora společně pracují na školním úkolu, který pro ně bude mít nečekané důsledky.


Pro dvanáctiletou Coru Landryovou a její kamarádky Violet a Jordyn mělo jít o vcelku obyčejný večer, během něhož by si pouštěly filmy a povídaly si o klucích. Když se však dívky uprostřed noci rozhodnou vydat k opuštěnému železničnímu depu na předměstí, netuší, že jejich nevinné hry budou mít nebezpečné následky.

Později té noci najdou Coru Landryovou v kolejišti, zkrvavenou a sotva při životě, a po jejích kamarádkách jako by se slehla zem. Netrvá dlouho a venkovské městečko se ocitá vzhůru nohama. Kdo by chtěl ublížit dvanáctileté dívce a proč? Ve vyšetřování, které neponechává nic náhodě a nikoho nešetří, je každý podezřelý a nikomu není možné věřit – dokonce ani Cořiným nejbližším…


Ač jsou tři dvanáctileté dívky hlavními postavami celého příběhu, sledovat můžete pouze Coru pomocí deníkových zápisků, které jsou vám předkládány. Dále sledujete Beth, svobodnou matku dvanáctileté Violet a patnáctiletého Maxe, kteří v Pitch zakotvili před pár lety, a to pouhou náhodou. Další postavou z pohledu první osoby je dr. Gideonová, psychiatrička, která má odhalit, co se děvčatům stalo, protože ani jedna z nich není schopná vypovídat o oné události, kdo je napadl. Všechna děvčata mají velký strach a dokonce padne jméno Josepha Withera, místní legendy, která v městečku Pitch žila ve 40. letech 20. století a o níž se vypráví dodnes. Další postavou, která v ději vystupuje, je dědeček problémové dívky Jordyn, která něco skrývá.

Nenechte se však mýlit, nic není na první pohled takové, jaké se to může zdát. Autorka si celou zápletku velmi dobře promyslela a sestavila ji tak, že vás příběh naprosto pohltí a nenechá ani na okamžik vydechnout. Čím více se budete blížit konci, tím budete napjatější a budete si představovat všechny možné scénáře, kdo za oním brutálním útokem stojí. Závěr vás rozhodně překvapí.

Po delší době jsem narazila na vynikající psychothriller, v němž dominují především problematické rodinné a kamarádské vztahy nejen na úrovni rodič – dítě, ale také vztahy mezi spolužáky a vrstevníky. Nikdy nemůžeme vidět do duše žádného člověka, pouze jen pokud nám to on sám dovolí. Konec to jen potvrdil.

Autorka píše skvěle a já se těším na další její knihu Mé lži, kterou opět vydalo nakladatelství Dobrovský pod značkou Vendeta.

Který psychothriller vás naposled překvapil?

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Heather Gudenkauf

překlad: Kateřina Cardová

originální název: Before She Was Found (2019)

rok vydání: 2020

nakladatelství: Vendeta

počet stran: 352

ANOTACE