Milujete historické detektivky a oblíbili jste si viktoriánskou Anglii? V tom případě jste tady správně.

Hlavní hrdina detektiv Arrowood dal název nejen této knize, ale současně i celé sérii. Autor jej popisuje jako ošklivého, věčně rudého a zpoceného staršího pána, který trpí dnou. Co nemá v nohách, nosí v hlavě. Používá především svou mysl a současně aplikuje své psychologické vědomosti na protivníky. Sekunduje mu Norman Barnett, bývalý zřízenec, který nejde pro ránu daleko a současně je vypravěčem děje. Ten se odehrává na pozadí jižního Londýna koncem 19. století, v jehož ulicích nedávno řádil Jack Rozparovač.


Skončila anglo-afghánská válka a díky dohodě s Irskem to vypadá, že je konec i náboženskému násilí. Pozice Velké Británie ve světě je ale nejistá a propast mezi bohatými a chudými se pořád zvětšuje. V Londýně boháči pořádají opulentní večírky, zatímco ty nejchudší svádí svět zločinu, drog a prostituce. V ulicích řádí sériový vrah. Politikové jsou zapleteni do finančních a sexuálních skandálů. Píše se rok 1895. Policie neoplývá dostatečnými zdroji, aby zvládla ukočírovat vše, co se v hlavním městě děje. Lidé z vyšších vrstev si chodí pro pomoc ke slavnému soukromému detektivovi Sherlocku Holmesovi. Ale v přelidněném jižním Londýně, kde jsou zločiny špinavější a kam Holmes zavítá jen zřídka, se lidé obracejí na Arrowooda, vyšetřovatele, který nemůže vystát Holmese, jeho majetnou klientelu ani jeho okázalý forenzní přístup ke zločinu. Arrowood rozumí lidem, ne stopám.


Arrowoodovým protivníkem a zároveň nenáviděným konkurentem je Sherlock Holmes, který řeší případy společně s Dr. Watsonem. Oba se pohybují ve vyšších kruzích společnosti, zatímco pro detektiva Arrowooda a jeho pomocníka Barnetta zbývají podřadnější případy. Najímají si je chudší lidé, kteří nedosahují příjmů hodných Sherlocka Holmese, a jejich revírem se stalo dno londýnské společnosti. Jednoho dne Williama Arrowooda osloví slečna Coustureová, Francouzka, která postrádá svého bratra. Ten pracoval v nedaleké putyce U soudku skopového, jakémsi ústředí místní mafie, do níž mají Arrowood s Barnettem zapovězený vstup. Zdánlivě jednoduchý případ se začne zamotávat a stojí právě na Arrowoodovi a Barnettovi, aby jej společně vyřešili.

Než se pustíte do příběhu, lehce se obrňte trpělivostí, neboť jeho začátek může působit trochu zmateně. Neusnadní vám to ani větší množství postav. O pár stránek později se příběh usadí a vy budete s nadšením číst dál. Autor totiž věrně popsal viktoriánský Londýn a jeho obyvatele žijící v chudých čtvrtích. Život zde plyne mnohem rychlejším tempem, každodenní shánění peněz a jídla je denním chlebem. Druhá polovina příběhu se nese v akčním tempu, zamotaný příběh dostává jasnější obrysy a autor pomalu odkrývá střípky, které vás posouvají kupředu.

Každému čtenáři musí být ihned jasné, kým se autor inspiroval. Není to nikdy jiný než Arthur Conan Doyle a jeho nesmrtelný Sherlock Holmes. Mick Finlay však příběh uchopil zcela jiným způsobem a i když jsou některé znaky podobné, zejména místo a doba, v němž se odehrává, čtenář se ocitá v úplně jiném světě. Vidíte usoplené špinavé děti, násilí, strach a bídu a uvědomujete si, že tehdejší život byl setsakra složitý. Přesto i tehdy lidé potřebovali vypátrat zmizelé rodinné příslušníky či vymáhat nesplacené dluhy. Od toho tu je právě detektiv Arrowood, který přijímá klientelu zcela jiné společenské úrovně. Chudí lidé si totiž nemohou dovolit drahé služby Sherlocka Holmese, a proto se obrací na pana Arrowooda.

Zápletku si autor dobře rozvrhl a zpracoval ji obstojně. Děj postupuje chronologicky, ale autor jej pořádně zamotal a rozklíčování bude často překvapivé. Nechybí napětí a závěrečná gradace děje.

Předností této knihy jsou věrné dobové popisy, s nimiž se ocitnete spolu s hrdiny v ulicích Londýna. První případ Arrowooda a Barnetta vypadá na první pohled banálně, ale nakonec se ukáže jako docela komplikovaný a cesta k rozuzlení nebude vůbec lehká. Cesta za pravdou a odhalením bude strastiplná a složitá. Autor se mimo hlavní linii příběhu zaměřil také na hlavní hrdiny a dovolil čtenáři nahlédnout do jejich soukromých životů. Detektiv Arrowood ani Norman Barnett nemají na růžích ustláno, prožívají své osobní a rodinné ztráty, které autor v prvním díle mírně poodhalí.

Pokud vyhledáváte historické detektivky odehrávající se ve viktoriánské Anglii, nenechte si ujít tuto sérii, která vás přesvědčí, že za přečtení rozhodně stojí. U nás již vyšlo druhé pokračování s názvem Vražedná jáma.

autor: Mick Finlay, překlad: Ivana Náplavová, originální název: Arrowood (2017), nakladatelství: MOBA, rok vydání: 2020, počet stran: 440