Když mě autor Lukáš Štěrovský oslovil s nabídkou, zda si nepřečtu jeho první román, který napsal společně s Vojtěchem Záleským, jehož hlavní děj se točí okolo mafie, moc dlouho jsem neváhala. Jak mé hodnocení dopadlo, se dozvíte v recenzi, kterou jsem na řádcích níže sepsala.

Děj se odehrává ve 20. letech v USA v době nařízené prohibice a za vlády mafie, která měla pod palcem veškerý černý trh s alkoholem.

Počátek příběhu se však odehrává v Československu, v malé vesničce Svojšín, v době, kdy Adam, jeden z vypravěčů, pohřbívá svou matku. Na světě již zůstal sám – starší bratr Antonín odjel do Ameriky za lepším životem a otec zemřel, když byli ještě s bratrem malí. Po potyčce s místním vymahačem dluhů se Adam rozhodne odjet do Ameriky a najít svého bratra, který mu v posledním dopise zaslal peníze s prosbou, ať jej následuje.

Naivní Adam utrží po příjezdu pomyslnou ránu, jež mu brzy otevře oči. Netuší totiž, že se jeho bratr Tony přidal k sicilské mafii pod podmínkou, že bude věrný pouze své nové „rodině“. S novým druhem zázračného alkoholu, který dostane příznačné jméno Ďáblovo zlato, má totiž ambiciózní plán vystoupat na pomyslném žebříčku a získat uznání své nové „rodiny“. Adam poznává tvrdý americký život československého přistěhovalce, ale později se dostane pod křídla irského gangu. Pokusí se využít Ďáblovo zlato jako prostředek k získání přístupu ke svému bratrovi – ne však jako spojenec, ale rovný soupeř.

Tato kniha je pro mě velkým a příjemným překvapením. Na současném českém knižním trhu jsem se dosud nesetkala s podobnou knihou jakou je Ďáblovo zlato. Zpočátku jsem měla menší obavy, přece jenom se jedná o české, mladé a zároveň začínající autory a možná zbytečně jsem byla k jejich knize skeptická. Jsem velmi ráda, že mě kniha nezklamala. Ba naopak!

Kniha nejen, že věrohodně popisuje mafiánské praktiky a poodkrývá, jak fungovala uvnitř i navenek, ale zároveň přináší poutavý příběh o dvou bratrech, kteří, ač to ani jeden z nich neplánoval, skončili jako rivalové.

Autoři chytře zvolili střídavé vyprávění děje – Adam promlouvá ke čtenářům prostřednictvím první osoby, zatímco Tony jen zprostředkovaně er-formou. Malé epizodky si střihli ve vyprávění i další důležité postavy, ale v mnohem menším rozsahu.

Čtenáři, který otevírá tuto knihu, musí být jasné, že se nebude jednat o žádný pohádkový příběh. Mafie se s nikým nemazlila a jedno zaškobrtnutí mohlo znamenat váš konec. S tím do toho jdou i oba bratři a je zajímavé pozorovat, jak se vlivem situací, které musí řešit, pomalu mění.

Mrzí mě, že mi k srdci nepřirostl ani jeden z bratrů, bohužel. Na začátku jsem sice fandila Adamovi, ale postupem času jsem musela svůj názor přehodnotit. Na druhé straně u Tonyho jsem věděla, co očekávat, a možná jsem zase doufala v jeho změnu.

Přesto tuto knihu hodnotím nadprůměrně. Líbilo se mi prostředí, ve kterém se odehrávala, zajímavý děj i reálie a v závěru jsem napětím ani nedýchala. Autoři si skvěle pohráli s gradací příběhu, stejně tak s akčními scénami, u kterých se nudit rozhodně nebudete. Tempo se v závěru velmi zrychlí a možná vám bude líto, že už jste na konci.

Já si knihu užila od začátku až do konce a moc ráda ji doporučím všem čtenářům, kteří se nebojí mafiánského prostředí, krve, zbraní a bojů o nadvládu. Je v takovém prostředí místo na sourozeneckou lásku?

Za poskytnutí recenzního výtisku ještě jednou mockrát děkuji Lukáši Štěrovskému. Pokud Vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde, a to i v elektronické podobě.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Vojtěch Záleský, Lukáš Štěrovský

nakladatelství: MOBA

rok vydání: 2020

počet stran: 304

ANOTACE