Čekání na novou knihu Roberta Brynzdy se mi zdá pokaždé nekonečné, za to přečtenou ji mám vždy ihned. Jaká byla čtvrtá kniha ze série Kate Marshall a Tristan Harper Ďáblova cesta, kterou nedávno vydalo nakladatelství Cosmopolis?


Neopatrnost při každodenním ranním plavání přivede Kate Marshallovou až do nemocnice, kde potká Jean Julingsovou. Ta jí vypráví srdcervoucí příběh, jak se před jedenácti lety během táboření na místě zvaném Ďáblova cesta ztratil její tříletý vnuk Charlie.
Kate, ještě otřesená z toho, že se málem utopila, souhlasí, že se s Tristanem Harperem případu ujmou a pokusí se zjistit, co se tehdy mohlo stát. Když se Kateina a Tristanova detektivní agentura začne událostmi té osudné noci zabývat, zjistí, že Jean má problematickou minulost, a navíc jim neříká úplnou pravdu.
Co se tehdy na Ďáblově cestě uprostřed vřesovišť a bažin stalo? Byl Charlie unesen? Nebo spadl do řeky, která mizí v Ďáblově rokli?
Když Kate a Tristan zjistí, že sociální pracovnice, která se tehdy o Jean a její dceru Becky zajímala, byla nalezena brutálně zavražděná krátce poté, co Charlie zmizel, budou muset přehodnotit vše, co si do té doby o případu mysleli…


Kate miluje plavání v moři. Jednoho dne ji však strhne zpětný proud a ona se tak ocitne v nemocnici. Zde se seznámí s Jean Julingsovou, která Kate vypráví, jak před jedenácti lety přišla o svého tříletého vnuka Charlieho během táboření na místě zvaném Ďáblova cesta. Kate Jean slíbí, že se případu spolu se svým společníkem Tristanem Harperem ujmou a pokusí se zjistit, co se s Charliem stalo.

Po značně pomalém rozjezdu se rozbíhá zprvu komplikované pátrání, které značně stěžuje skrývání pravdy některých zúčastněných. Čtenáři musí být vcelku brzy jasné, že stopy po dávno vyhaslém případu již vychladly, takže pátrání nebude mít takový náboj, jak u čerstvého případu. Bohužel se ukazuje, že je tomu opravdu tak.

Autor má svůj specifický styl, děj svižně plyne s určitou přímočarostí a nezaobírá se zbytečnou omáčkou okolo. Vyvaruje se překombinovanosti zápletky a její zbytečné komplikovanosti. Bohužel tentokrát autor sklouzl k velké předvídatelnosti, která čtenáře ochudila o moment překvapení. Od poloviny je víceméně jasné, kudy se příběh bude ubírat a další strany to jen potvrzují.

Postavy Kate a Tristana mě baví čím dál víc, fandím jejich práci a přeji jim, aby vyřešili všechny složité případy a jejich soukromá detektivní agentura jen vzkvétala.

I přesto si autor pořád drží svou úroveň a styl a budu se těšit na jeho další případy s Kate a Tristanem.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Báře Mikešové z nakladatelství Grada. Pokud Vás kniha zaujala, zakoupit ji můžete přímo zde, a to i v elektronické podobě.

autor: Robert Bryndza, originální název: Devil’s Way (2023), překlad: Kateřina Elisová, nakladatelství: Grada, značka: Cosmopolis, rok vydání: 2023, počet stran: 368