Povídky sice příliš často nevyhledávám a vždy dám raději přednost románu, ale v tomto případě mě Čtyři strany mince zaujaly hned ze tří důvodů. Zaprvé, že se nejedná o ledajaké povídky, ale o hororové, zadruhé, že knihu napsal český autor, což mou zvědavost hned znásobilo a zatřetí mě na první pohled zaujala nádherná obálka.

Tato malá knížka čítající 144 stran obsahuje hned čtyři hororově laděné povídky: Šedé sako, Vítejte v Brownville, Doktor a Děvčátko

První povídka Šedé sako popisuje mladého účetního Daniela Perryho, který čeká na povýšení, ale místo něj dostane vyhazov. Za vše může šedé sako. Jeho rozhazovačná žena však touží po standardu, na který je zvyklá a Danielovi tak nezbude, než sehnat finančního poradce, který mu má pomoct peníze rozmnožit. A tak se i stane…

Druhá povídka Vítejte v Brownville vás zavede do Brownville, malého amerického městečka, které se chystá na oslavu Halloweenu. Povídkou vás provede bytost, která má určité poslání, a vyložit si ji můžete více způsoby. Díky ní navštívíte mrzutého muže, kterého tíží svědomí a snaží se ho utopit v alkoholu. Vyústění tohoto Halloweenu z hlavy rozhodně jen tak nevymažete.

Ve třetí povídce s názvem Doktor sleduje čtenář praktického doktora Stuarta Phillipse, který zachrání po autonehodě těžce raněného chodce. Tento čin mu u místních obyvatel vynese slávu a doktor Phillips konečně ochutná tu pravou „doktořinu“. Brzy je však jeho čin zapomenut a jemu to začne chybět. Zjistí, že záchrana lidského života ho naplňuje. Jak toho však dosáhnout v městečku, které je plné rýmy, kašle a dalších banálních nemocí?

A konečně v poslední povídce Děvčátko pozorujeme Petera, jenž rád šmíruje svou sousedku Karlu, která má sedmiletou dceru. Jednou večer však zahlédne v sousedčině okně něco šokujícího. Nevinná a na první pohled roztomilá dívenka v sobě ukrývá něco zlého…  

Všechny čtyři povídky mají jedno společné – nejen, že jsou hororově laděné, ale rovněž se všechny k mému překvapení odehrávají na různých místech v Americe. Nevím proč, ale mám pocit, že přesně místo, kde se všechny čtyři povídky odehrávají, napomohlo jejich věrohodnosti. Když si představím, že se odehrávají v domácím prostředí, asi by na mě neměly ten správný účinek. 

Autor se v povídkách zaměřil i na psychologickou stránku postav, zejména v povídce Šedé sako a Doktor, což dalo povídkám určitý přesah. Všechny povídky jsou velmi čtivé, nechybí jim vtip, postavy jsou věrohodné, byť u nich převládají negativní charakterové vlastnosti, a rozuzlení všech čtyř povídek vás rozhodně překvapí. Jakmile se do jedné z nich pustíte, budete nutně chtít vědět, jak dopadne. Často jsem při jejich čtení přemýšlela, jaký by mohly mít konec, a autor mě vždycky překvapil a v jednom případě dokonce šokoval. Vyústění druhé povídky Vítejte v Brownville jsem celkem dlouho rozdýchávala.  

Nemyslím si, že byste se u některé z povídek přímo báli, i když nakročeno měly slušně, ale všechny doprovází strašidelná atmosféra. Nejstrašidelněji na mě působila povídka Vítejte v Brownville, která opravdu dostála svému žánru. 

Od Stephena Kinga mám sice přečteno jen pár knih, přesto však můžu Čtyři strany mince doporučit jeho skalním fanouškům. Myslím, že budete překvapeni. Knihu rovněž doporučuji milovníkům hororů a povídek jako takových. S touto knihou rozhodně nešlápnete vedle.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Markétě Havlové z nakladatelství Grada. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde, a to i v elektronické podobě.

autor: Lukáš Záleský

nakladatelství: Grada

značka: Cosmopolis

rok vydání: 2020

počet stran: 144

ANOTACE