Tuto knihu jsem měla v hledáčku už delší dobu. Když se mi tedy naskytla příležitost získat recenzní výtisk od Knihy Dobrovský, a to zbrusu nové vydání knihy Chladnokrevně, jejíž autor je považován za zakladatele žánru „true crimi“, neváhala jsem ani minutu.

Přestože byla kniha původně vydaná již v roce 1965, nemusíte mít obavy, že by se vám špatně četla, autor ji sepsal mistrovsky, a troufám si tvrdit, že své vykonal i překladatel a jeho výborný překlad.

Autor v této knize rekonstruuje bestiální zločin vyvraždění čtyř členů farmářské rodiny, který se stal ve Spojených státech v roce 1959. Hrůzný zločin spáchala dvojice mužů propuštěných z nápravného zařízení, kteří se již dříve dostali na šikmou plochu.


Dnes již klasická kniha Chladnokrevně vypráví reportážním stylem o bestiálním zločinu, který v roce 1959 otřásl Spojenými státy a k němuž došlo v zapadlé vesnici v Kansasu: dvojice mužů, kteří se každý z jiných důvodů dostali na šikmou plochu, tehdy povraždila čtyři členy farmářské rodiny.

Autor se zabývá analýzou jejich motivů, sleduje průběh vraždy i následné detektivní pátrání a tento děsivý příběh přivádí až k samému závěru, když rekonstruuje trest smrti obou zločinců.

Capoteův „román ze skutečnosti“ vyšel poprvé v roce 1965 – a rozpoutal revoluci v americké literatuře. Prolínáním dokumentaristického přístupu, podpořeného trpělivým sběrem autentického materiálu, s prozaickou dovedností a estetickým zřetelem totiž autor vytvořil dílo, které se stalo nejenom zneklidňujícím obrazem jednoho zločinu, ale především symbolickým poselstvím o odvrácené straně společnosti.

Pro tvorbu usilující o věrné zachycení problémů a paradoxů moderního světa tak Capoteova kniha otevřela zcela nové možnosti a stala se inspirací řady dalších literárních děl.


Autor popisuje Clutterovy jako symbol dokonalé americké rodiny: otec Herbert farmář, který je čestný a vždy drží slovo, matka Bonnie lehce bázlivá, přesto vždy milá, avšak bojující s psychickými problémy a jejich dospívající děti – syn Kenyon a dcera Nancy, oba studující střední školu. Clutterovi měli celkem 4 děti, ale dvě starší dcery již žily se svými partnery jinde. Rodina byla velmi oblíbená mezi sousedy i v širším okolí.

Autor vás rovněž věrně zasvětí do tehdejších amerických zvyklostí. Dozvíte se, jak se žilo na malém městečku Holcomb v Kansasu, jeho místní zvyklosti nebo jak se trávil rodinný čas.

Reportážním stylem v kombinaci s beletristicky laděnými dialogy autor prost svých vlastních emocí čtenáře seznamuje s rozdílným rodinným zázemím, ve kterém vyrůstali pachatelé, se složitým dětstvím, zejména v případě Perryho Smithe, z něhož se po životních peripetiích stal invalida. Vlivem špatných zkušeností s lidmi, s nimiž se potýkal celý život, zahořkl. Naopak Dick Hickock od dětství sportoval a vyrůstal ve stabilním rodinném prostředí, s matkou a otcem, kteří celý život poctivě pracovali. Po automobilové nehodě se však změnil a začal mít zločinné úmysly.

Bylo zajímavé sledovat kontrast mezi spořádanou americkou rodinou, které nikdy nic nechybělo a dvěma zlodějíčky, připravující se na loupež, jež měla zůstat beze svědků. Autor v této knize výtečně zkombinoval několik žánrů a sám své dílo nazval jako román faktu. Jednalo se o jeho celoživotní dílo, knize věnoval dlouhých osm let a její psaní započal ještě před dopadením vrahů. Nashromáždil mnoho informací, vyslechl si výpovědi sousedů a příbuzných nejen obětí, ale i obou zločinců. Trávil spoustu času rozhovory s oběma zločinci ve vězení, kteří čekali na vykonání popravy. Zvláštní pouto se vytvořilo mezi autorem a Perrym Smithem, jehož životní příběh v knize převažuje nad Dickovým. Autor seskládal s pečlivou detailností fakta přesně tak, jak se odehrála, nikomu nevnucuje svůj názor, ale nechává čtenářům prostor, aby si utvořili obrázek sami. Již při čtení knihy čtenář zjišťuje, že nic není černobílé, není jen zločin a jeho oběti, je spousta okolností, která k činu spěla. Odpovědnost za spáchaný zločin leží pouze na bedrech Perryho a Dicka.

Bestiální zločin malým městečkem velmi otřásl, jeho obyvatelé žili ve strachu, že se zločinec vrátí, ale zejména toho, že brutálním vrahem je jeden z nich. Pátráním po vrahovi (velmi rychle se přišlo na to, že vrazi byli minimálně dva) se ujali zkušení detektivové, kteří dali všanc rodinný život na úkor vypátrání zločinců, byl na ně vyvíjen tlak, aby vrahové byli co nejdřív dopadeni. Autor předestírá čtenářům stopy, které vrazi zanechali (nebylo jich mnoho), a s tím vyšetřovatelé pracovali. Chytali se stébla, až k jejich dopadení přispěla náhoda. Zajímavé bylo sledovat myšlenkové pochody obou vrahů, kteří si mysleli, že spáchali dokonalý zločin a nikdy nemohou být vypátráni. Paradoxně k jejich dopadení přispěla velkou měrou jejich zločinná minulost.  

Připravte se na to, že vámi budou cloumat rozličné emoce, zejména vztek nad nespravedlností, smutek, často se dokonce přistihnete, že pociťujete nad Perrym jakousi lítost. Je smutné sledovat, že Clutterovi to měli od jisté chvíle „spočítané“, o jejich životě, respektive smrti, bylo rozhodnuto za ně, a popis jejich skonu byl víc než odstrašující.

Autor knihu sestavil do velmi čtivé podoby. Střídají se nejen úhly pohledů obětí i pachatelů, ale rovněž beletristické prvky s publicistickými a zároveň vás autor udržuje v napětí. Vzniklo tak nadčasové dílo, které položilo základy žánru „true crimi“, který se těší mezi čtenáři velké oblibě.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji eshopu Knihy Dobrovský a Kačí Horylové. Knihu si můžete zakoupit zde, a to i v elektronické podobě.

autor: Truman Capote, originální název: In Cold Blood (1965), nakladatelství: Kontrast Vintage, překlad: Miroslav Jindra, rok vydání: 2023, počet stran: 368