Znají se asi sedm týdnů. Netuší, co ji to napadlo, že pojede se svým přítelem Jakem navštívit jeho rodiče na rodné farmě, která se nachází asi dvě až tři hodiny jízdy od města. Dlouhé jízdy se trochu obává, protože Jake je dost svérázný, v jistých ohledech i zvláštní, ale především velmi sečtělý. Hlavou jí běží myšlenka, že to asi skončí, že to nemá cenu. A do toho všeho ten Hlas, který ji děsí především tím, jaké vzkazy v telefonu zanechává, přičemž potřebuje neustále vyřešit jakousi otázku…

Po předchozí autorově knize Sok (Leda, 2019), kterou jsem četla a v podstatě se mi i přes negativnější hodnocení čtenářů líbila, jsem byla natěšená na novinku Asi to skončím, která slibovala hororovou jízdu. Jak mé hodnocení nakonec dopadlo, se dozvíte v recenzi níže.

Příběh je vyprávěn z pohledu Jakeovy přítelkyně a první polovina knihy se převážně skládá jen z jejích myšlenek a z dialogů, které vede s Jakem. Kapitoly jsou proloženy rozhovory vyvedené v kurzívě, které naznačují, že se stalo něco vážného. S každou přečtenou kapitolou si budete tyto části vykládat pokaždé jinak a v hlavě se vám budou tvořit různé teorie o tom, co se stalo.

První část knihy může některé z vás odradit, protože se v ní nic významného nepřihodí, jen formou různých náznaků budete přemýšlet, co je tady špatně nebo kdo je ten špatný. Další zajímavou vsuvkou bude „hlas“, který se pravidelně ozývá z telefonu hlavní postavě formou nahraných vzkazů. 

Atmosféra začne houstnout příjezdem na farmu Jakeových rodičů, jejíž okolí bude působit dost strašidelně. Uvnitř domu na vás padne tísnivá atmosféra, Jakeovi rodiče budou působit dost zvláštně – především Jakeova matka se svým křečovitým úsměvem a rádoby vtipnými průpovídkami. Vypravěčka nezapomene navštívit sklep, ale také Jakeův pokoj, který se od doby jeho dětství vůbec nezměnil. 

V hlavě se vám budou rodit různé šílené a ještě šílenější teorie, co se ve skutečnosti v tomto příběhu odehrává a především, co vám jako čtenáři uniká. Odjezd z této farmy bude ještě podivnější než příjezd a to, co se stane poté, vás doslova přiková ke stránkám. Napětí se zvyšuje s každou otočenou stránkou, po těle vám naskočí husí kůže a se zadrženým dechem se budete řítit do konce, který se vám bude pomalu odhalovat. Konec budete chvíli vstřebávat, přemýšlet, co jste se vlastně dozvěděli a jak to všechno celé bylo. Já jsem se ihned po dočtení poslední stránky pustila do té první, abych si připomněla, jak tento příběh začal. Myslím, že i vy si budete knihu pročítat znovu, aby vám všechno do vašich představ zapadlo tak, jak to má být.

Mně se kniha líbila od první stránky až do poslední. Bavily mě dialogy, které pár vedl cestou v autě. Líbila se mi tíživá atmosféra i sněhová bouře, která strach ještě více podněcovala. Autorovi se povedl napsat psychologický thriller/horor přesně tak, jak si ho přestavuji, a kterému nechybí ta správná dramatičnost.

Ze zvědavosti jsem se následujícího dne podívala na film, který převedl na plátno pro Netflix oscarový scénárista a režisér Charlie Kaufman, z něhož jsem byla bohužel zklamaná. Postavy jsem si představovala nejen vzhledově (především Jakea, který byl v knize popsán úplně jinak), ale i věkově zcela odlišně. Některé scény byly pozměněny, ale především se mi nelíbil konec, ani jak film dopadl. Vše ve svém závěru vyznělo zcela jinak a myslím, že divák ani nemohl pochopit, co tím chtěl vlastně režisér říct. I tentokrát se potvrdilo, že kniha je stokrát lepší než filmové zpracování. 

Knihu bych ráda doporučila hororovým nadšencům, kteří nepotřebují litry krve a spoustu lekavých scén či snad nějaké nadpřirozeno, ale vystačí si s tíživou atmosférou, bušením srdce, mrazením v zádech a pořádnou dávkou napětí. Zajímavé dialogy a myšlenky jsou jen třešničkou na dortu. Doporučuji.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je 2.png.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Dagmar Červenkové z nakladatelství Leda. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Iain Reid

překlad: Jiří Hrubý

originální název: I’m Thinking of Ending Things (2016)

nakladatelství: Leda

rok vydání: 2020

počet stran: 232

ANOTACE