Když se jednoho dne malá Adélka probudí, má ucpaný nos, bolí ji v krku a hlavička. Vydá se proto spolu s maminkou k paní doktorce a s sebou si vezme svoji oblíbenou plyšovou hračku lišku Šišku. V čekárně u paní doktorky je spousta nemocných dětí, ale také pár hraček na ukrácení dlouhých chvil právě pro všechny malé marůdky. Když konečně přijde malá Adélka na řadu a paní doktorka ji vyšetří, dozví se, že má chřipku. Paní doktorka Adéloce nařídí, že musí ležet doma v posteli a brát léky. Adélka už je z celého dne unavená a není divu, když si v ordinaci zapomene svou lišku Šišku. Co se děje v ordinaci, když skončí ordinační doba a paní doktorka jde domů? Všechny hračky ožívají a i ony mají svá trápení a různé bolístky, které je třeba vyšetřit. Kdo se zhostí role paní doktorky? A jaké léky budou k vyléčení potřeba? 

To a ještě mnohem víc se dozví malý čtenář v této kouzelné knížce s nádhernými ilustracemi a podnětným příběhem, který je určen pro děti od čtyř let. 

Na první pohled vás zaujme krásná obálka s nádhernými ilustracemi Báry Buchalové, kterými je doslova obklopený celý příběh. S každou další otočenou stránkou se budete kochat nad kresbami zvířecích postaviček, které vás provedou vtipným a poučným příběhem.

Text je velmi čtivý a nepostrádá dětský vtip, takže zaujme každého malého čtenáře. Co se děje v ordinaci paní doktorky, když zde zůstane zapomenuta liška Šiška? Děti se dozví, že i plyšové hračky trápí bolení bříška, tygra zlobí zraněná nožka a například kočičku přejetý ocásek. Ke správnému uzdravení je potřeba předepsat správnou medicínku – a ne jen tak ledajakou. Musí dobře chutnat a mít rychlé léčivé účinky. Nakonec i liška Šiška onemocní a tak si vyzkouší, jak se cítila její kamarádka Adélka. A ejhle! Také musí brát léky, aby se uzdravila. Jak celý příběh dopadne? Setká se Adélka se svou kamarádkou liškou Šiškou?

Překvapilo mě, že na to, jak je knížka malá a útlá, obsahuje hodně stránek s psaným textem delšího charakteru, takže knížka rozhodně není úplně pro ty nejmenší. Chytré však bylo rozdělení na kapitoly, díky kterým je možno pohodlně příběh v danou chvíli ukončit, knížku odložit a vrátit se k ní zase později. Syn bude mít 4 roky v prosinci a přiznám se, že ještě neudrží pozornost při čtení delšího souvislého textu. Tato knížka se nám však oběma zalíbila na první pohled a často jsme v ní listovali a četli různé útržky a především si prohlíželi krásné obrázky. 

Liška Šiška u doktora je knížka, která okouzlí snad každého malého čtenáře. Vzhledem k rozsahu příběhu je určena zejména pro předškolní děti, ale možná ještě zaujme i prvňáčky. Rodičům, kteří mají malé děti, by tato kouzelná knížka plná nádherných ilustrací neměla v žádném případě uniknout. Byla by škoda přijít o poutavý a dobrodružný příběh, kterak liška Šiška zůstala zapomenuta u doktorky a jak si hračky, s nimiž si přes den hrají malí pacienti, krátí dlouhé chvíle bez dětí.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Markétě Havlové z nakladatelství Grada. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Iva Gecková

ilustrace: Bára Buchalová

nakladatelství: Grada

značka: Bambook

rok vydání: 2020

počet stran: 72

ANOTACE