Knížku jsem si koupila již v roce 2019 na Světě knihy a přečetla ji až letos. Nevím, proč jsem ji tak dlouho odkládala, ale teď vím, že to byla chyba.

Mysteriózní romány, ve kterých hraje svou významnou roli nadpřirozeno, čtu velmi ráda. Byla jsem zvědavá, jak se s tímto žánrem poprala česká autorka, a myslím, že se jí to povedlo na výbornou.


Jednoho podzimního večera vešla bezproblémová studentka Sára Lindertová do metra a víckrát ji nikdo neviděl. Hlavní vyšetřovatel Richard Ehler spojuje Sářino zmizení se starým případem, který mu ani po letech nedává spát.
Po dívce pátrá i její sestra Klaudie se Sářiným přítelem Oliverem. Oni i policie vědí, že nezmizela dobrovolně, a brzy zjišťují, že není jediná, po kom se slehla zem. V metru totiž začíná mizet stále víc lidí. Klaudie je přesvědčená, že hluboko pod městem žije něco, co se nedá vysvětlit ani popsat. Neviditelné zlo, které lační po další oběti. A tou má být ona…


Příběh vás už od prvních stránek vtáhne svou čtivostí a mrazivou atmosférou. Autorčiny popisy scén odehrávajících se v metru jsou tak skvěle napsané, že vám bude běhat mráz po zádech.  Zápletka byla promyšlená a v žádné části příběhu nic nedrhlo, možná jen začátek byl trochu rozvláčnější. Druhá polovina vám však vše vynahradila. Inspirace zahraničními díly byla zjevná, ale jelikož byl příběh zasazen do českých reálií, působil velmi originálně a nevšedně. Pár scén bylo dobře promyšlených, a to do nejmenšího detailu. Závěr mohl být více rozepsaný, některé odpovědi na otázky mi chyběly. Přesto se na prvotinu jedná o povedené dílo a ráda si další autorčiny knihy přečtu. Noci běsů mě bohužel vůbec nelákají, mám pocit, že tam toho fantastična už bude více, což není můj šálek kávy. Ráda si však počkám na další autorčinu knihu.

autor: Kateřina Šardická, nakladatelství: Fragment, rok vydání: 2019, počet stran: 412