Série s Davidem Rakerem mě lákala už delší dobu, ale stále jsem se k ní z časových důvodů nedostala, což nakonec nebylo vůbec na škodu, protože první díl série vyšel až jako pátý v pořadí. Nejradši začínám série vždy od prvního dílu a po velkém množství nadšených recenzí na celou sérii jsem si zakoupila první díl. Nyní jsem se k němu konečně dostala.

Hon na mrtvého je tedy prvním dílem ze série s bývalým novinářem Davidem Rakerem, který vydalo nakladatelství Mystery Press specializující se na detektivky, thrillery a krimi. V České republice dosud vyšlo deset knih této série, z nichž nedávno vyšla desátá kniha s názvem Nikdo není doma (2020).

Jak jsem již zmínila, David Raker je bývalý novinář, nyní se však specializuje na pátrání po pohřešovaných osobách. Nedávno mu zemřela manželka na dlouhou a zákeřnou chorobu a David si právě prochází těžkým obdobím. Snaží se jakkoli rozptýlit, a proto se intenzivně věnuje své práci. Když ho však osloví Mary Towneová s prosbou, aby vypátral jejího syna Alexe, zpočátku odmítne. Její syn Alex totiž před šesti lety zmizel, po pěti dlouhých letech ho konečně našli, bohužel však mrtvého ve vraku auta. Nedávno jej však Mary zahlédla na ulici. David je skeptický a myslí si, že Mary viděla pouze to, co vidět chtěla. Sám totiž ví, jak je těžké vyrovnat se s odchodem blízkého člena rodiny. Možná právě proto nakonec její nabídku přijme. Když se naplno pustí do pátrání, ještě netuší, že mu půjde doslova o holý život.

Postavu Davida Rakera si velice snadno oblíbíte už od prvních řádků. Autor totiž stvořil kladného a především sympatického hlavního hrdinu, který ke čtenáři promlouvá v první osobě. Já osobně mám ich formu raději, protože se lépe s hlavní postavou ztotožním a mám k ní blíže.

Po zdánlivě banálně vypadajícím případu se nad Davidem Rakerem začínají pomalu stahovat mračna. Střetne se nejen s drogovými dealery, ale i stoupenci sekty, jejíž hlavní myšlenku by si nedokázal představit ani v nejhorších snech. Postupně začne odkrývat organizaci, jejíž nitky jsou zakořeněné velmi hluboko a rozlezlé do všech koutů.

Autorův příběh tak, jak ho vymyslel, se mi velmi líbil, už od prvních stránek jsem se do něj ponořila a těšila se na každou další stránku. To, že se v tomto případě jedná o autorovu prvotinu, není příliš znát. Jedinou výtku bych měla k nereálnosti příběhu, ve skutečnosti by nebylo tak jednoduché vše zkoordinovat, a komplikace, které by za uskutečněním všech podmínek stvořených organizací stály, by celý nápad pohřbily hned v zárodku.

Další maličkost, kterou bych autorovi vytkla, je fakt, že se David Raker pouštěl až příliš často do velmi riskantních situacích, které pokaždé a vždy jako zázrakem přežil. Fandila jsem jeho neohroženosti a nebojácnosti, jakož i tomu, že chtěl za každou cenu přijít všemu na kloub a zjistit, co se Alexovi stalo, proč tak náhle zmizel, ale ke konci těch situací bylo už víc než dost a zdálo se mi to již přehnané.

I přesto jsem však nadšená a natěšená na další díly. Ihned po dočtení jsem si koupila druhý díl s názvem Údolí mrtvých a brzy se do něho pustím. Myslím, že tuhle sérii si brzy zapíšu do svých oblíbených.

Hon na mrtvého doporučuji všem čtenářům, kteří mají rádi detektivní příběhy plné akce a napětí, pátrání a objevování, šokujících zvratů a nečekaných konců. Vřele doporučuji i přes drobné výtky, které jsem uvedla a které vás, doufám, neodradí.

Znáte sérii s Davidem Rakerem? Co na ni říkáte?

* * *

autor: Tim Weaver

překlad: Alžběta Lexová

originální název: Chasing the Dead (2010)

nakladatelství: Mystery Press

rok vydání: 2018

počet stran: 384

ANOTACE