Mám ráda obálky s tajemnými domy, takže když jsem viděla tuto knihu, navíc s označením horor, neváhala jsem a s radostí si ji koupila. Netrvalo dlouho a společně s děvčaty na Instagramu jsem se pustila do jejího čtení. Jak mé hodnocení dopadlo?

Vypravěčkou je jedenáctiletá Maud, která bydlí s maman a otcem v sídle obklopeném mokřady. Maud se nelíbí, že je maman často „nemocná“, kterážto nemoc končí vždy dítětem. Maman miluje a nerada ji slyší trpět, což se, bohužel, děje velmi často. Současně vzhlíží k otci, středověkému historikovi, a touží po jeho uznání. Když objeví jeho deník, neudrží se a přečte si ho. Otřese to nejen s jejím vztahem k němu, ale i se vztahem k Bohu. Otcův deník začne číst pravidelně a je svědkem otcovy proměny, která nabyde ostrých rozměrů poté, co objeví středověký obraz, na němž je vyobrazen soudný den. Rozdíl mezi posedlostí a šílenstvím se začne překrývat…

Nejprve bych se ráda vyjádřila k označení horor na obálce – nejedná se totiž o žádný horor, u kterého byste se báli číst v noci se zhasnutou lampičkou, bohužel. Myslím si, že toto označení knize spíše uškodilo, protože čtenář, který si knihu koupí s tím, že si přečte gotický horor, se nanejvýš spálí. Jedná se totiž o gotický román s temnější a lehce strašidelnou atmosférou, odehrávající se na počátku 20. století. Začátek příběhu je malinko delší, ale jakmile Maud objeví otcův deník, budete o jejím otci prostřednictvím jeho zápisků chtít znát víc a víc. Autorka píše velmi čtivě, svůj díl na tom jistě má i překladatelka, protože kniha se četla opravdu sama. Nečekejte žádné překvapivé zvraty, příběh tak nějak plyne. Líbila se mi atmosféra mokřadů a okolí, kladný vztah hlavní hrdinky k přírodě a ke všemu živému, popisy tehdejšího života i jeho těžkostí, víra v Boha, podle níž se prakticky řídil každý člověk. Opět jsem si uvědomila, že bych v oné době žít nechtěla, navíc jako žena, která se musela podřídit vůli muže. Pokud tedy přivřete obě oči nad označením „horor“ na obálce, můžete si vychutnat čtivý gotický román se zajímavě vykreslenými postavami, co se týče zejména vztahu mezi dcerou a otcem. Já byla velmi spokojená i přesto, že jsem nakonec dostala zcela odlišný příběh, než který jsem očekávala.

Čím vás kniha zaujme na první pohled?

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Michelle Paver

překlad: Julie Tesla

originální název: Wakenhyrst (2019)

nakladatelství: Fobos

rok vydání: 2021

počet stran: 352

ANOTACE