Dnes jsem si pro vás připravila další recenzi na knihu od nakladatelství Katto s názvem V zajetí klamu. Opět musím na první pohled pochválit a vyzdvihnout nádhernou obálku, která věrohodně vystihuje příběh, který je skryt uvnitř knihy.
Lizzy Rileyová začíná se svým šestiletým synem znovu. Spolu s ním utekla od svého násilnického manžela a přestěhovala se na neznámé místo a teprve se zabydluje. S novým místem souvisí i přestup jejího syna Toma na místní akademii, která má skvělou reputaci. Na té škole je však něco zvláštního. Rodičům není dovolen vstup do tříd, na oknech jsou namontované mříže a na vstupní bráně visí veliký zámek. Vše završuje ředitelovo podivné chování, které Lizzy velmi znepokojuje. Tom začne chodit ze školy velmi unavený a z vyučování si nic nepamatuje. Na pažích se mu objeví podezřelé modřiny, o kterých nechce promluvit. Strach mají i ostatní studenti… Do případu se vloží i sociální pracovnice Kate, která se bude snažit přijít věcem na kloub.
Hlavní vypravěčkou je Lizzy, zoufalá matka, které se syn mění doslova před očima. Po nástupu na novou školu se s ním děje něco hodně divného. Je unavený, bledý, nepamatuje si nic z vyučování a k tomu dostane podivné záchvaty. Je nasnadě, že si Lizzy začne stěžovat ve škole, to je totiž jediné místo, kde ho nemá pod dohledem…Škola se brání zuby nehty, ale jde vidět, že musí něco skrývat. Proč by jinak měli mříže na oknech a některá okna zatmavená?
Já jako matka čtyřletého chlapečka jsem vše prožívala spolu s Lizzy. Cítila jsem její zoufalství, snahu dovolat se pomoci. Na druhou stranu jsem věděla, že vyrůstala v dysfunkční rodině, navíc se jí rozpadlo manželství, ze kterého vyšla jako oběť násilníka. Právě proto se na její případ zaměří sociální pracovnice Kate, která navzdory podmínkám, které britské sociální služby představují, se pustí do snahy odhalit pravdu.
Přiznám se, že se mi dlouho nestalo, aby mě autorka takhle vodila za nos. Vše jsem jí „sežrala“ i s navijákem. Zápletka je tak neprůhledná, že ji odhalíte až na samém konci a věřte, že vám zůstane pusa dokořán. Svůj podíl na tom měla i chytře napsaná anotace. Celou četbu mi v hlavě vířily různé teorie, co by za Tomovým chováním mohlo být. Proč se najednou z hodného chlapce stane „chodící mrtvola“ s občasnými agresivními výpady?

Čím více se blížíte závěru, tím více fandíte Lizzy, aby se nenechala jen tak odbýt. Stejně tak držíte pěsti Kate, která má ta správná vodítka, jen si je neumí poskládat dohromady. Pak přijde šok. Doslova. Při odhalení mnou projely doslova všechny nastřádané emoce, které jsem konečně mohla vypustit, ale nakonec úplně z jiného důvodu.
Děj střídavě vypráví v ich formě Lizzy a Kate, občas se zde mihne i pohled Rachel, Lizziny matky. Kapitoly jsou proloženy dalšími kapitolami vyvedenými kurzívou, které odkrývají Lizzynu minulost.
Zpětně jsem přemýšlela o uniklých indiciích, které mohly něco napovědět. Bylo jich však velmi málo a jen pozorný čtenář si jich všimne. Já se zarazila na jedné věci popisované v minulosti (pro ty, kteří četli, ráda prozradím). Autorka má můj obdiv, že mě utáhla na vařené nudli a zároveň jí tleskám, protože už dlouho jsem nenarazila na psychothriller, který by se mnou tak zamával.
V závěru se dočkáme i napínavých scén, u kterých si div neokoušete všechny nehty. Velmi jsem se bála, že mě autorka překvapí ještě například v poslední větě dalším obratem událostí, ale naštěstí se tak nestalo. Uf.
Tento vynikající nervy drásající psychothriller (ne)doporučím především ženám – matkám, kterým tato kniha spolehlivě rozcuchá nervy. Připravte se na bezmoc a vztek, tyto dvě emoce vás budou provázet od začátku do konce.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Stanislavě Holomkové z nakladatelství Katto. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde, a to i v elektronické podobě.

autor: Suzy K Quinn
překlad: Tereza Kupková
originální název: Don’t Tell Teacher (2019)
nakladatelství: Computer Media
značka: Katto
počet stran: 416
Napsat komentář