Tato kniha mě nalákala především zmínkou o dílech Agathy Christie, byla jsem totiž zvědavá, jakým způsobem budou její díla i život v příběhu figurovat a jakou budou mít roli. Jediné, čeho jsem se trochu bála, bylo, zda autorka neprozradí rozuzlení některého jejího díla, nemám ji totiž ještě zcela načtenou, ale mé obavy byly naštěstí zbytečné. 


Devatenáctileté Jess se splnil sen – bude studovat na slavné anglické univerzitě literaturu. K úplnému štěstí jí však chybí zapsání se na seminář s názvem „Ďábel vznáší ty nejlepší repliky“, který vede slavná spisovatelka Lorna Clayová, jejíž tvorba je ovlivněna životem i dílem Agathy Christie. Jess Lornu obdivuje a považuje ji za svou modlu.

Jess se seznámí s Georgií, dívkou, s níž zpočátku sdílí jen pokoj na koleji, poté veškerý volný čas. Do party přiberou i Nicka a především tajuplného Aleca, který Jess velmi přitahuje, což si zpočátku vůbec nechce připustit. Zjištění, že zrovna Alec randí s Georgií, nebude příjemné, avšak myšlenkám poručit nelze… 

V tomto kriminálním dramatu se střídají pravé motivy s falešnými, do cesty se stavějí vražedné úklady, tragické peripetie v řádu nejslavnějších světových detektivek – ale i překvapivé provokující otázky. Jaký pud v našem nitru nás nutí, abychom se v zoufalství schovali před světem jako kdysi Agatha Christie? Dokázali bychom se v krajním případě vzepřít a v zájmu vyšší spravedlnosti zabít?


Autorka velmi zajímavě uchopila svůj příběh a zakomponovala do něj díla Agathy Christie, ale především samotné Agathino zmizení. Zabývala se otázkou, jaké okolnosti jí k němu vedly, ale nečekejte odhalení století. Pár teorií jejího slavného zmizení však autorka prostřednictvím své knihy nastínila.

První třetina mě zaujala a udržela si mou stoprocentní pozornost. Vyprávění devatenáctileté Jess bylo napsáno v ich-formě poutavě a čtivě. Děj se sice rozvíjel pozvolna, ale pomalejší plynutí mu vůbec nevadilo. Nečekejte však akční thriller plný zvratů a překvapivých momentů, kterým ani být nemá, spíše společenský román s kriminální zápletkou. Autorka zvolila pro svůj děj převážně prostory univerzity a jejího okolí, ale navštívíte i odlehlejší kouty Anglie.

Druhá třetina knihy podle mého mírně ztratila na tempu, budete mít pocit, že se děj točí v kruhu a nikam se neposouvá. Lehká předvídatelnost kazila trochu celkový dojem. Trpělivost však přinesla své ovoce. Poslední třetina dostala spád, dějové linky se začaly rozmotávat a pomalu se odkrývalo jedno tajemství za druhým. Závěr se povedl a celkově jsem s ním spokojená.

Postavy byly napsány obstojně a vyvíjely se. Vadila mi lehká naivita hlavní hrdinky, její zaslepenost a neochota vidět věci takové, jaké jsou. Pro příběh však byl její charakter důležitý, těžko by bez toho vznikla kniha, jakou autorka stvořila. Vedlejší postavy si mě bohužel nezískaly, žádná ke mně blíže nepřilnula, jediná postava, která mi byla svým chováním či činy blízká, byla postava Nicka, studenta téže univerzity, i když v ději vystupovala jen okrajově.

Co se týče délky příběhu, byla tak akorát, některé pasáže byly zdlouhavější a méně záživné, jiné vám naopak nedovolily od knihy odejít. Přiznám se, že původně jsem od této knihy očekávala zcela jiný typ příběhu, ani tento mě však po přečtení nezklamal. Jen počítejte s tím, že příběh bude plynout v pomalejším, přesto ale ve velmi dramatickém tempu.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Dagmar Červenkové z nakladatelství Leda. Pokud vás kniha zaujala, zakoupit si ji můžete přímo zde.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je oddělovník.jpg.

autor: Kate Weinberg

překlad: Lenka Faltejsková

originální název: The Truants (2019)

nakladatelství: Leda

rok vydání: 2021

počet stran: 312

ANOTACE